Právu to potvrdil Tvrdík. Uvedl, že se mu sice do služební vily moc nechce, ale chápe, že asi nebude mít jinou možnost. "Nejde jen o bezpečnost, ale také o to, že v panelovém domě nemám možnost vykonávat v plné míře svoji práci, pokud si to okolnosti vyžádají," vysvětlil Tvrdík a dodal, že to platí i pro Štefku.

Utajované materiály panelák neochrání

Zatímco Tvrdík nyní bydlí v Praze, Štefka pochází z Brna a v hlavním městě přespává v ubytovně. Kam by se oba měli přestěhovat, zatím není jasné. Armáda vlastní v Praze řadu objektů a několik reprezentativních vil. Některé využívá třeba pro ubytování zahraničních delegací.

Podle Tvrdíka je v NATO trend, že každý ministr obrany či náčelník generálního štábu je čtyřiadvacet hodin schopný pracovat s utajovanými materiály, vést důvěrná jednání nebo vyřizovat tajné telefonáty. V českých podmínkách to ale není možné. Například pracovat s utajovanými materiály lze jen v zajištěných objektech, což panelový dům vylučuje.

Experti: panelák se obtížně střeží

Důležití lidé v zemi sice disponují speciálními mobilními telefony za zhruba čtvrt miliónu korun, které jsou zakódovány a brání odposlechu, pokud je ale využívají v nezajištěném bytě, ztrácí to svůj význam. "Telefon je sice nenapadnutelný, ale co je vám to platné, když nemůžete zaručit, že někdo neodposlouchává celý byt. Například na dálku. Panelák se zkrátka nedá v tomto uhlídat," řekl jeden z bezpečnostních expertů.

Podle něj jsou běžné činžáky pro ostrahu velmi nevhodné. "Nedá se kontrolovat přístup do domu. Nemůžete lidi legitimovat a hrabat se jim v taškách, protože oni mají do domu oprávněně přístup. Bydlí zde mnoho lidí, k těm chodí návštěvy atd. Do vily pustíte pouze vybrané a zkontrolované osoby," dodal. 

Tvrdíkovy obavy

Tvrdík si nedávno v parlamentu stěžoval, že jeho rodině hrozí v souvislosti s iráckou krizí riziko, i když ho někteří politici obvinili, že přehání. V lednu prohlásil: "Existuje minimálně jedna informace zpravodajské služby této země, že se lidé z podsvětí napojení na irácké struktury zajímají o mě i o moji rodinu." Tvrdík i Štefka nyní mají přísnější ostrahu. Je to dáno i hrozící válkou proti Iráku a přítomností českých chemiků v této citlivé oblasti.

Jedna rezidence také pro Klause?

Rýsuje se také možnost, že v jedné z armádních vil skončí nový prezident Václav Klaus, který dosud nemá o svém služebním ubytování jasno. Tvrdík provede analýzu objektů obrany v Praze, zda by se některý pro prezidenta nehodil. "S prezidentem jsme o tom nemluvili, ale v případě, že bychom takovou možnost měli a prezident o tuto alternativu stál, velmi rádi bychom mu vyhověli. Pro nás by bylo ostudou nepostarat se o nejvyššího velitele," zdůraznil Tvrdík. Klaus v současnosti bydlí ve vlastním bytě 3+1 v Praze 8-Kobylisích, který hlídá ochranka.