Vaším soupeřem ve druhém kole senátních voleb je filozof Václav Bělohradský za ČSSD a Stranu zelených. Jaké si proti němu dáváte šance?

Byl bych rád, kdyby to pokračovalo v tom duchu, jak jsme začali, a Praha 6 jednoznačně v prvním kole dala najevo, co si o středopravé politice myslí. Myslím si, že Praha 6 je naladěna středopravě víc než levicově.

Jiří Růžička je ředitelem Gymnázia Jana Keplera. Na Praze 6 kandiduje do Senátu jako nestraník za TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL. V prvním kole senátních voleb získal přes 42 procent hlasů. Ve druhém kole bude o přízeň voličů bojovat s filozofem Václavem Bělohradským, který kandiduje za ČSSD a SZ.

Byl jste úspěšný, ale TOP 09, za kterou jste kandidoval, měla v krajských volbách celkově 3,4 procenta. Co za tím stojí?

Je to veliký úkol pro celou TOP 09 a volební manažery, protože to není náhoda. Nedá se to omlouvat tím, že jsme voliče dostali nebo nedostali k volebním urnám. Důvodů je pravděpodobně víc. Zcela jistě v tom hraje roli, že se rozešli s hnutím STAN. Druhá věc je, že se nevolilo v Praze, kde by dostali více hlasů. Třetí důvod je, že „topka” nedokáže přesvědčit lidi o tom, co chce. Proklamace „volte rozumem“ je sice hezká, ale pro mnoho lidí bezobsažná. Je správné, že TOP 09 hájí pojmy jako svoboda a demokracie, ale lidi to bohužel už považují za něco samozřejmého. Potřebují i konkrétnější věci.

Myslíte si, že TOP 09 neubírá body Miroslav Kalousek? Že kdyby nebyl v čele strany, mohla by dostat víc hlasů?

Už jsem zaregistroval, že se v TOP 09 začíná mluvit, co pro ně vlastně znamená osoba pana Kalouska. Je to výtečný ekonom. Ať někdo chce, nebo ne, v době, kdy tady i na celém světě byla velká ekonomická krize, tak tahle země vybruslila pod jeho vedením ministra financí opravdu velice slušně, což se projevuje možná i teď. Myslím si, že kdyby se věnoval tomuhle, a možná by to byla i náplň programu, tak by byl pro lidi daleko víc přijatelný, než když vstupuje do různých konfliktů s lidmi, kteří nabízejí nereálná jednoduchá řešení. On to nevydrží a pustí se do nich a vede boje, které, jak je vidět, vítězné nejsou.

Nenahrává podle vás antibabišovská rétorika právě Andreji Babišovi?

V jistém slova smyslu možná ano, lidi jsou dost otráveni z osobních invektiv. Myslím, že Babišovi nahrává i to, že tradiční politické strany někde udělaly chyby a lidi zklamaly nebo jim nedaly to, co chtěli. A když někdo přijde a nabízí poměrně jednoduchá řešení, tak na to lidi slyší. Ale politika musí být postavena na určitých idejích, a ne jen na kupeckých počtech.

Nemám rád, když mě svazují nějaká rozhodnutí a nějaké stranické linieJiří Růžička

Kromě TOP 09 vás podporuje také STAN a KDU-ČSL. Plánujete, že byste do některé ze stran nebo hnutí vstoupil?

Celý život si zakládám na své nestranickosti. Ne snad, že bych byl takový odpůrce stranickosti, ale ta osobní svoboda a zodpovědnost, o které rád mluvím, platí v první řadě pro mě. Nemám rád, když mě svazují nějaká rozhodnutí a nějaké stranické linie. To bych nebyl já.

Sdílíte myšlenku TOP 09, že je v České republice demokracie ohrožena?

Svoboda jednotlivce se tady hodně narušuje. Jsem přesvědčen o tom, že lidi by měli mít možnost chovat se podle svého rozhodnutí a uvážení a také za to nést zodpovědnost. Stát vedený sociální demokracií říká: nechte to na nás, my víme sami, co je pro vás nejlepší, my to za vás uděláme. My jsme stát, my to za vás budeme tady řídit, my to do vás dostaneme, i kdyby čert na koze jezdil. Začalo se to projevovat skoro ve všem, vidím to i ve školství. Konkrétně třeba povinný ročník mateřské školky – samozřejmě že některé děti nejsou připraveny na školu, protože jsou ze sociálně znevýhodněného prostředí, jim ale můžeme pomoct konkrétně. A ne že všem nařídíme povinný ročník mateřské školky.

Měli bychom ve školství nabídnout více všeobecného vzděláníJiří Růžička

Co byste konkrétně ve školství změnil?

To, co jsem změnil u nás ve škole. Vše je postaveno na principu co největší volby jednotlivce a zároveň jeho velké zodpovědnosti. Například studenti si mohou vybrat asi z 80 volitelných předmětů. Ale je to tak, že když si ve třetím ročníku někdo vybere seminář komunikací a médií, tak ve čtvrtém nemůže kňourat, že nemůže jít studovat jadernou fyziku. To by mělo platit obecně. Měli bychom ve školství nabídnout více všeobecného vzdělání. Měli bychom posílit matematickou gramotnost, ale to neznamená, že by z toho měl každý povinně maturovat, měli bychom posílit občanské vzdělávání i informační gramotnost.

Když se dostanete do Senátu, tak na škole skončíte. Nebude vám to chybět?

Dám si rok a půl na to, abych školu slušně někomu předal. Chci připravit předání školy tak, abych dokončil všechno, co jsem dokončit chtěl. Nechci prásknout hned dveřmi, ale myslím si, že Senát by neměla být práce na poloviční úvazek. Jinak ano, škola mně chybět bude, po tolika letech to bude velmi těžké. Na druhou stranu, když to nedopadne, tak tohle rozhodnutí už mám na dohled taky. Je mi tolik, kolik mi je, nejsem žádná „věc Makropulos” a nebudu tady strašit tři sta let. Tak se mi to tak nějak spojuje a věřím, že lidé, kteří mají něco za sebou, mají jasné názory už několik desítek let, své místo v Senátu můžou mít.

Do Senátu nepatří vysloužilci politických stranJiří Růžička

Někteří lidé volají po zrušení Senátu. Proč je podle vás tak důležitý?

Demokracie musí mít nějaké pojistky. Pokud ten scénář bude fungovat tak, jak byl vymyšlen, tak Senát by mohl některé věci korigovat a upravovat je na pravou míru, aby nám Sněmovna nezdivočela. Měl by ji trošičku usměrňovat. Senát tuhle roli může plnit v jediném momentu – když tam bude dost lidí, kteří nebudou vysloužilci politických stran nebo lidi, kteří si tam jdou sednout, aby měli klid. Když tam budou lidi, kteří mají velkou životní zkušenost, vlastní postoj, vlastní názory, nebudou příliš vázáni na stranické aparáty atd. To zatím nebylo. Proto se lidem zdá zbytečný, protože to, co se upeče ve Sněmovně, tak přijde do Senátu a málokdy se to změní.