Na soud se obracet nebude. "Jako státní zaměstnanec se nemohu soudit," řekla. Soudně situaci nemíní řešit ani hnutí Starostové a nezávislí (STAN), za které kandidovala. Řídí se totiž jiným výkladem zákonů než vnitro. "Novější zákon, tedy zákon o státní službě, vykonávání mandátu umožňuje," řekl mluvčí STAN Karel Kreml. Novější zákon je podle něj nadřazen starším.

Ministerstvo připustilo, že služební zákon a volební zákony neřeší tuto situaci úplně stejně a že je vhodné uvažovat o jejich sjednocení. Jasno do věci zatím nevnesl ani Nejvyšší správní soud, protože se na něj v této věci zatím nikdo neobrátil.

Podle ministerského výkladu si šéfové ve státní správě budou muset vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Mohli by ale také požádat jen o neplacené služební volno. Rozhodnout se musejí do tří dnů od ustavujícího zasedání zastupitelstva kraje, čas tedy mají zhruba do konce října. Drábová odmítla ucházet se o místo hejtmanky, protože chce v čele úřadu pokračovat.

Není v tom sama 

Dilema budou muset podle vnitra vyřešit i někteří ministerští náměstci. Například náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová byla v krajských volbách zároveň jedničkou na kandidátce ANO v Karlovarském kraji, kde hnutí zvítězilo a nyní jedná o možné vládnoucí koalici. "Jasně jsem deklarovala, že mojí prioritou je být hejtmankou, a v takovém případě bych byla zařazena mimo výkon služby," uvedla Vildumetzová.

"Je několik právních názorů, neboť jsou v nesouladu volební zákon do krajů a služební zákon. Nejsem jediná, koho se to napříč politickými stranami týká. Určitě to budeme řešit na národní úrovni. V každém případě, pokud by se potvrdila neslučitelnost, zůstanu náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj," sdělila náměstkyně pro řízení sekce regionálního rozvoje Klára Dostálová, jednička vítězné kandidátky hnutí ANO v Královéhradeckém kraji.