Dvacetičlenný český kontingent bude v Bulharsku do 24. listopadu. Jeho příslušníci budou sloužit v běžných uniformách, se zbraní a vždy ve společné hlídce s bulharskými kolegy. S patrolováním jim pomůže i služební pes, kterého si vezou z Česka.

O možnosti nasazení českých policistů v Bulharsku mluvil počátkem září prezident Miloš Zeman po schůzce se svým bulharským protějškem Rosenem Plevnelievem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na zářijovém summitu EU v Bratislavě uvedl, že Česko může Bulharsku pomoci s ochranou hranic vysláním dvou desítek policistů a částkou 20 miliónů korun. [celá zpráva]

Velmi si vážím vašeho rozhodnutí se dobrovolně zapojit do ochrany evropských hranic a být součástí prvního kontingentu, který bude pod hlavičkou agentury Frontex působit v Bulharsku.Policejní prezident Tomáš Tuhý

S odlétajícími policisty, mezi nimiž bylo i několik žen, se v úterý na ruzyňské letiště přišel rozloučit policejní prezident Tomáš Tuhý.

„Velmi si vážím vašeho rozhodnutí se dobrovolně zapojit do ochrany evropských hranic a být součástí prvního kontingentu, který bude pod hlavičkou agentury Frontex působit v Bulharsku,” uvedl Tuhý.

Od začátku roku vyslala česká policie již 157 expertů pod hlavičkou evropské agentury Frontex do celkem osmi zemí. „Aktuálně jsou čeští policisté vyslaní ještě v Maďarsku a Makedonii,” uvedl mluvčí policejního prezídia.

Na střežení evropských hranic se podle něj v zahraničí aktuálně podílí 110 mužů a žen v uniformách Policie ČR.