Dohodu na základu koalice potvrdili oba lídři, Jiří Běhounek (nez. za ČSSD), který obhajuje pozici hejtmana a Josef Pavlík (ANO). Současně přiznali, že na dalším partnerovi se zatím neshodli.

ČSSD by patrně preferovala KSČM, s níž má po osmi letech spolupráce zkušenosti. Komunisté totiž dvě volební období podporovali na Vysočině jednobarevnou vládu ČSSD. Větší podporu voličů než komunisté ale získali lidovci, kteří by s ČSSD a ANO mohli sestavit „vládní“ koalici.

Výsledek krajských voleb na Vysočině

Výsledek krajských voleb na Vysočině

FOTO: David Ryneš, Novinky

Koalici by ale zmiňované strany dokázaly sestavit s každým z pěti zúčastněných subjektů - ODS, Starostové pro Vysočinu a koalice Strana Přímá demokracie – Strana práv občanů. Hejtman Běhounek za méně pravděpodobnou nyní označil jen SPD – SPO, neboť s jejich třemi křesly by potřebná nadpoloviční většina byla nejmenší možná.

Bez zřetelné perspektivy odcházeli z jihlavského „lidového domu“ i komunisté. Podle lídra kandidátky Milana Plodíka jim ČSSD předložila tři až čtyři varianty, které je třeba probrat na stranické půdě.

Na úrovni krajského výkonného výboru se ve středu budou probírat také možné verze pro ČSSD. To, co krajské vedení strany „pustí dál“, pak vyjednávací tým předloží partnerům z ANO. Doufají, že některé z přijatelných verzí obou partnerů se nakonec prolnou.