ANO získalo v 55členném zastupitelstvu 20 mandátů, komunisté pak 13. Spolu by měli pohodlnou většinu. „Našli jsme si programové priority, které se s komunisty v mnoha ohledech potkávají. Na stůl jsme si položili varianty a za jakých okolností bychom do spolupráce šli. Vzhledem k tomu, že my preferujeme stabilní vládu v kraji, tak pro nás je prioritou postavit na dvou partnerech, což nám s komunisty zaručuje pohodlnou většinu,“ řekl Právu krajský předseda ANO Jan Richter.

Volební výsledky v krajích
Středočeský
Jihočeský
Plzeňský
Karlovarský
Ústecký
Liberecký
Pardubický
Královéhradecký
Olomoucký
Moravskoslezský
Vysočina
Jihomoravský
Zlínský

S variantami, které si strany předběžně dohodly, půjdou nyní jednat do svých předsednictev. „Myslím si, že rozhodnutí by mohlo padnout do středy maximálně. Nechceme nic natahovat, čím dřív budou jakákoliv jednání uzavřena, ať u toho budeme či nikoli, tak pro kraj jen dobře,“ dodal Richter. Ten podle svých slov s žádostí o jednání oslovil i lídra třetích sociálních demokratů poslance Jaroslava Foldynu. Žádné termíny schůzek mezi stranami ale zatím stanoveny nebyly.

Výsledek krajských voleb v Ústeckém kraji

Výsledek krajských voleb v Ústeckém kraji

FOTO: David Ryneš, Novinky

„Bylo to první informační jednání, podívali jsme se na naše volební programy, které v podstatě až na limity těžby uhlí jsou si v mnoha věcech velice podobné,“ řekl Právu lídr komunistů a dosavadní hejtman Oldřich Bubeníček s tím, že se strany sejdou určitě znovu. „Máme zájem se sejít i s dalšími stranami, jednání jsou zatím na začátku,“ dodal Bubeníček.

Výsledek krajských voleb v Ústeckém kraji

Výsledek krajských voleb v Ústeckém kraji

FOTO: David Ryneš, Novinky

Pokud by se ostatní strany v Ústeckém kraji pokusily obejít vítězné ANO, moc prostoru nemají. Jedinou variantou je, že by se druzí komunisté museli spojit s třetí ČSSD a přibrat i koalici Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se Stranou práv občanů (SPD a SPO), která obsadila pět míst. Dohromady by strany tvořily těsnou většinu 28 hlasů. Koalice KSČM, ČSSD a čtvrté ODS se sedmi mandáty v kraji nepřichází v úvahu, již dopředu spolupráci s komunisty vyloučili občanští demokraté.

Výsledky voleb
Krajských voleb
Senátních voleb
Sčítání voleb v ON-LINE reportáži

Zájem dostat se do vedení kraje má koalice SPD a SPO. „Jednat samozřejmě budeme v průběhu příštích dní. Abychom mohli ovlivňovat chod kraje, chtěli bychom se samozřejmě stát členy koalice,“ řekl Právu lídr SPD a SPO Petr Šmíd.