Šéf občanských demokratů dal v květnu najevo, že být u vlády, Benešovou by odvolal. Nyní tvrdí, že jeho slova zkreslila média.

"Setkal jsem se s ní, byla to dlouhodobě připravovaná schůzka," řekl včera Topolánek Právu s tím, že s Benešovou hovořil o legislativě a problémech státního zastupitelství. "Mimochodem jsem se jí omluvil také za medializované výroky," uvedl šéf ODS s tím, že jeho slova byla zkreslena. "Já jsem nikdy neřekl osamoceně větu, že bych ji odvolal." Topolánek s Benešovou se podle předsedy ODS nenechali vtáhnout do mediální hry a někdejší slova si rychle vysvětlili.

Benešová byla včera mimo Českou republiku, takže se její vyjádření nepodařilo získat.

Topolánek letos v květnu podle ČTK na tiskové konferenci v Kladně uvedl, že pokud by jeho strana byla u moci, nechal by Benešovou odvolat. "Kdybych s tím mohl něco dělat, v úřadu bych ji jistě nenechal," řekl doslova.

Topolánek tehdy Benešovou vyzýval, aby přestala veřejně prohlašovat, že těžiště korupce je v komunální sféře skoro v každém větším městě a že se někteří starostové chovají jako gubernátoři.

"Tímto výrokem urazila téměř 6000 starostů," uvedl předseda ODS. Podobné věty navíc označil před červnovými volbami do Evropského parlamentu za nanejvýš neomalené. Občanští demokraté v té době zpochybňovali především postup orgánů činných v trestním řízení v kauze bývalého kladenského primátora Milana Volfa, který byl v březnu obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Benešová tehdy pro Právo reagovala: "Myslela jsem si, že to jsou větší velikáni, a oni vyhrožují jedné ženské."

Výkonná rada ODS už v dubnu varovala před politickým zneužíváním policistů a státních zástupců. Přijala usnesení, podle něhož slova Benešové o gubernátorech "považuje za skandální a poškozující nejen principy demokracie".

Místopředseda ODS Petr Nečas Benešovou v květnu označil za prokurátorku stranící vládní ČSSD. V souvislosti s případem Kořistka však minulý týden uvedl, že kritika členů strany, kteří mluví o zmanipulovanosti kauzy, se týká pouze policie, nikoli státních zástupců.