„Na zabití obou zvířat se podílely přinejmenším dvě šelmy, spíše ale více. Většina masa (odhadem asi 50 kg) byla zkonzumována během jediné noci, což opět nasvědčuje podílu většího množství zvířat,” uvedl v pondělí mluvčí parku Radek Drahný.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Možnost, že by zaútočil rys, odborníci vyloučili. Neodpovídá tomu způsob zabití telat ani množství zkonzumovaného masa. Podle všeho se jedná o migrující smečku.

Lidé se bát nemusí

„Vzhledem k tomu, že se jedná o první známý případ napadení skotu velkými šelmami v Krkonoších, byla získaná fotodokumentace zbytků usmrcených zvířat konzultována se zkušenými odborníky z Hnutí DUHA a Správy CHKO Broumovsko, kteří potvrdili správnost výše uvedených úvah a podobnost zdokumentovaných škod se škodami prokazatelně způsobenými vlkem v oblastech jejich působení,“ dodal zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek.

Vlci do Krkonoš míří pravděpodobně ze Saska a Polska. V lokalitě byli poprvé zaznamenáni v roce 2000, častěji se objevují od roku 2009.

„S ohledem na výskyt rozmnožujících se vlků v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj a jejich pravidelný výskyt v CHKO Broumovsko v letošním roce lze očekávat i jejich četnější pohyb na území Krkonoš,” očekává KRNAP. Lidé se vlků bát nemusí, neboť jde o plachá zvířata, která se člověku zdaleka vyhnou.

Škody majitelům zabitých zvířat kompenzuje krajský úřad.