Bezpečnostní složky dále zaznamenaly jednotlivé případy zneužití českého azylového systému osobami podezřelými z terorismu a průjezd teroristických bojovníků přes české území.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Jiří Dreksler ze sekce terorismu a extremismu NCOZ řekl, že v případě nákupu outdoorového vybavení šlo o zboží řádově za desítky tisíc korun a od jednoho druhu o desítky kusů. O nákup se pokoušeli jednotlivci nebo malé skupiny. Zboží bylo určeno pro "klasická místa bojů", poznamenal. "Přímo jsme věděli, kam to vybavení mířilo a za jakým účelem tam mířilo," řekl bez podrobností. Policisté podle něj nevědí, zda tito lidé takové zboží nakoupili i před tím, než bezpečnostní složky o nákupu získaly informace.

Zneužití a padělání dokladů

Ohledně člověka, který se v Česku léčil po zranění v místě bojů, Dreksler řekl, že jde o utajovanou informaci. "Nepromítli jsme ji v trestním řízení, poskytli jsme ji jen zahraničnímu partnerovi. Bylo to střelné zranění, které bylo na místě bojů provizorně zaléčeno a tady bylo doléčeno," řekl. Při příjezdu do Česka podle něj dotyčný nebyl v ohrožení života.

Bezpečnostní složky zaznamenaly i zneužití českých cestovních dokladů. Podle Drekslera jde o věčný problém, zneužívány jsou pasy většiny států Evropské unie. "Jsou padělané nebo pozměněné proto, aby ti lidé mohli přicestovat na území Evropské unie nebo v pohodě vycestovat," dodal.

O možném zneužívání azylového systému hovořila i před nedávnem zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS). [celá zpráva].

Informace se musí rychle sdílet, spolupráce musí být perfektně nastavená.bezpečnostní expert

Mazánek: I ČR může být zajímavým cílem

Ministerstvo vnitra uspořádalo konferenci, která se zaměřila na ochranu takzvaných měkkých cílů před terorismem, tedy míst, kde se shromažďuje velké množství lidí. Mazánek na ní řekl, že Česká republika může být spíše vnímána jako tranzitní země a místo získání logistické podpory pro subjekty, které jsou napojeny na terorismus. Zároveň ale poznamenal, že kvůli své účasti v koalici bojující proti takzvanému Islámskému státu, kvůli členství v EU nebo v NATO nebo z důvodu své proizraelské a proamerické politiky by Česko mohlo být do budoucna i "zajímavým cílem útoku".

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na konferenci zdůraznil potřebu ochrany měkkých cílů. Podotkl, že již několik týdnů funguje speciální linka, která pomáhá pořadatelům velkých akcí nebo třeba majitelům nákupních center chystat opatření proti případným útokům.

Informace je třeba sdílet

Na konferenci vystoupilo několik řečníků z USA nebo z Izraele. Zazněla například kritika vzájemného sdílení informací. Podle jednoho z vystoupivších například v Bruselu jednotlivé bezpečnostní složky přiznávají, že v této oblasti mají stále mezery a informace si předávají nedostatečně. "Informace se musí rychle sdílet, spolupráce musí být perfektně nastavená," apeloval na bezpečnostní složky jeden z expertů. Další řečník varoval před lidmi vracejícími se z bojišť v Iráku nebo v Sýrii. "Dostali jsme se do okamžiku, kdy se jich stále více vrací zpět," poznamenal.

Měkké cíle jsou podle expertů pro teroristy stále důležitější. Podotkli, že pokud by se dostali ke zbraním hromadného ničení, neměli by zábrany je použít. Zaznělo také, že Spojené státy "možná musí uvažovat o nebezpečí většího útoku, který se chystá několik let".