Návrh zamítlo 83 poslanců ze 163 přítomných z řad hnutí ANO, lidovců a pravicových ODSTOP 09. Proti zamítnutí byli komunisté a podpořila je i velká část sociálních demokratů a poslanců Úsvitu. Hlasování bylo velmi těsné, prohlédnout si ho můžete zde.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura návrhu vytýkal, že zrušením karenční doby by se zvýšily náklady pro všechny zaměstnavatele. „Nic jiného to není. Opatření, které je teď, je správné. Jakoby zázrakem klesla nemocnost našich zaměstnanců,“ řekl.

Pro ty, kteří budou nemocní, vláda projednává možnost sick daysJan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda Sněmovny

Poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) připomněla, že dvě třetiny malých a středních podniků návrh odmítají. „Bylo by to pro ně zatížení, obávají se zneužívání institutu,“ řekla.

Firmy však podle ní nestojí o to, aby se jim po chodbách procházeli nemocní zaměstnanci. „Ve velké míře podávají pomocnou ruku, že jako benefit dávají tzv. sick days,“ zdůraznila.

V podobném duchu vystoupil i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Bylo by dobré zachování dosavadního stavu. Pro ty, kteří budou nemocní, vláda projednává možnost sick days,“ upozornil.

Filip: Považuji to za zradu programu ČSSD

Předseda komunistů Vojtěch Filip vyčetl ČSSD, že návrh neprošel kvůli jejím poslancům. „Je to věcí sociální demokracie, když se její tři poslanci zdrželi hlasování. Považuji to za zradu programu,“ komentoval situaci Filip.

O sick days, tedy jednotlivých dnech volna, které by si zaměstnanci mohli čerpat na dobu své nemoci a měli je plně hrazeny, bude jednat tripartita.

Filip uvedl, že sick days ale jako náhradu nevidí. „Dávat to do zákona považuji za složitější věc a ústavně za poměrně nekorektní,“ sdělil Novinkám. Komunisté proto zváží, zda návrh nepředloží znovu.