Ihned poté, co novela o ochraně ovzduší dolní komorou prošla, to oznámil předseda modrých Petr Fiala a šéf topky Miroslav Kalousek.

„(Norma) umožňuje úředníkům, aby bez rozhodnutí soudů vstupovali do domů. S partnery z TOP 09 jsme se dohodli, že to nemůžeme nechat jen tak – podáme stížnost k Ústavnímu soudu,“ sdělil šéf ODS Fiala.

ČTĚTE TAKÉ:
Čímpak topíte? Úředník vám vleze až do domu. Poslanci prolomili nedotknutelnost obydlí

Dodal, že je odpůrcem toho, aby strany řešily prohru politických střetů před soudem. Nyní se však podle něj jedná o vážný případ, kdy jsou porušována práva občanů.

„Kdyby to byl snad jeden jediný případ. Ale jsme v situaci, kdy vláda každou chvíli ukrajuje kousek svobody občana vždy pod nějakým bohulibým účelem,“ přidal se k němu Kalousek. Je přesvědčen, že s ústavní stížností uspějí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) reagoval se slovy, že jeho resort při přípravě zákona dlouho diskutoval s celou řadou expertů. „Prošlo to legislativní radou vlády. Bylo nám řečeno, že je to ústavně vyvážené,“ komentoval Brabec. Ústavní stížnost je podle něj legitimní.