„Od vysokého komisaře očekávám, že bude hledat podporu pro lidská práva v mezinárodním společenství. K tomu jistě patří veřejná vyjádření i přiměřená kritika. Nemyslím si však, že by měl srovnávat demokraticky zvolené představitele státu s extremisty a teroristy. To věci lidských práv příliš nepomůže,“ reagoval na Husajnova slova šéf české diplomacie.

Komisař OSN během svého pondělního vystoupení na konferenci v Haagu prohlásil, že politici jako Trump, Le Penová, Nigel Farage, Viktor Orbán či Zeman jsou populisté, kteří „využívají polopravdy a přílišné zjednodušování“. Tím se podle něj chovají stejně jako propagandisté a vůdcové Islámského státu, kteří získávají příznivce tím, že skutečnost zužují a nabízejí jednoduchá vysvětlení a recepty.

Celý text Husajnova projevu čtěte zde

Husajn ovšem ve svém projevu také řekl, že Islámský stát je brutální organizace dopouštějící se zvěrstev a že v tomto směru dotčené politiky nesrovnává.

Jeho vystoupení sklidilo odsouzení z Hradu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček jeho slova označil za nepřístojná a nepříslušná. [celá zpráva]