Hlavní obsah

Česko pošle milión na výcvik libyjské pobřežní stráže

Praha

Česká republika poskytne milión korun na výcvik libyjské pobřežní a námořní stráže. Vyplývá to z vládního materiálu, který má k dispozici ČTK. Česko tak společně s dalšími státy EU umožní naplnit plán na rozšíření unijní operace Sophia, jejímž cílem je zasahovat proti pašeráckým gangům, které převáží lidi ze severu Afriky do Itálie.

Foto: Yara Nardi/italský Červený kříž, Reuters

Záchrana migrantů u pobřeží Libye. Snímek z 18. srpna

Článek

V materiálu, který by měla projednat vláda, je příspěvek Česka zdůvodněn dlouhodobou snahou země řešit migraci v zemích, z nichž lidé do Evropy přichází.

„V souvislosti s migrační krizí a jejím řízením ČR dlouhodobě a na nejvyšší politické úrovni vyjadřuje podporu řešení problémů v místě”, píše se v materiálu.

Z téhož důvodu Česko podpořilo rozšíření operace Sophia o výcvik libyjské pobřežní stráže, když o něm letos v červnu rozhodovaly státy EU.

Středomořská trasa 

Kromě České republiky poskytnou dobrovolný příspěvek také Lucembursko, Slovensko, Velká Británie, Kypr i Itálie.

Takzvaná středomořská trasa vedoucí z Libye k italským ostrovům, je druhou cestou, kterou do Evropy v průběhu loňského i letošního roku přichází nelegálně desetitisíce lidí. Za rok 2015 překonalo moře podle OSN téměř 154 000 lidí. Letos je to zatím přibližně 100 000.

Cesty přes moře k evropským břehům bývají nebezpečné. Lidé namačkaní na přeplněných vratkých gumových člunech často neumí plavat.

Loni při těchto riskantních plavbách zemřelo ve Středozemním moři dle dat Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) 3 700 lidí. Od začátku roku 2016 je mrtvých nebo pohřešovaných téměř 3 200.

Reklama

Související články

Běženci zůstávají, italská města úpí

Ačkoli počet uprchlíků přicházejících do Itálie zůstává víceméně stejný jako v minulých letech, mnohá italská města hlásí kritickou situaci. Mezi nimi nechybí...

Výběr článků

Načítám