"Nejsme tu proto, abychom se plácali po zádech, načechrávali si peříčka. Podzimní volby do krajů a do Senátu dostávají totiž jiný, daleko širší rozměr," prohlásil ve svém projevu na předvolební konferenci v pražském Obecním domě předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj už nejde jen o obhájení pozic hetmanů a senátorů. "Jde v zásadě o obhájení polistopadového vývoje. Jde o obraz demokracie, jde o zastavení socialistických a normalizačních tendencí."

Socialistické metody jsou podle Topolánka jako "hydra, chobotnice a rakovina, která proniká do všech oblastí ekonomického a společenského života". Hejtman Bendl v projevu uvedl, že ještě před pár dny připravovala ODS vlídný zahajovací happening s představením konkrétního programu. "Bohužel ve víru okolností posledního policejního zásahu jsem musel tento happening soukromě přejmenovat na zasedání krizového štábu pro obranu základních lidských práv a svobod," prohlásil Bendl.

Zjevně měl na mysli zatčení a následné propuštění Topolánkova tajemníka Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka, které policie obvinila z pokusu o předání desetimiliónového úplatku poslanci US Zdeňku Kořistkovi.

Tlustý varoval před "rudými hejtmany"

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý vyslovil obavu, že bude po volbách situace podobná jako v roce 1946, že se spojí soc. dem. a komunisté a krajské radnice ovládnou "rudí hejtmani". Vyjmenoval přitom důvody, proč se ODS obává návratu "normalizace". Uvedl, že se do vysokých funkcí vracejí předlistopadové kádry, stát je v rukách tajných služeb a policie, dramaticky roste počet odposlechů, ministrem vnitra se stal šéf tajné služby či jsou prováděny podezřelé prověrky.

"Hlavně je den co den veřejnost zásobována případy likvidace nepohodlných," uvedl Tlustý. Místopředseda ODS Petr Nečas zdůraznil, že občanští demokraté se s komunisty nikdy nespojí. "Zahajujeme dlouhý pochod, je to modrá cesta k prosperitě a úspěchu České republiky a jejích občanů," uvedl Nečas.

Modré Zemáky

ODS v pondělí rovněž představila čtrnáct modrých autobusů s nápisem Modrá cesta a dalšími hesly jako třeba "Bez života na úkor příštích generací" či "Bez praktik policejního státu". Třináct autobusů, na nichž jsou rovněž portréty krajských lídrů, bude objíždět příslušné regiony, čtrnáctý autobus s Topolánkovým obličejem je vyčleněn pro senátní volby.

Autobusy v předvolební kampani využil napřiklad i bývalý premiér a šéf ČSSD Miloš Zeman, když kandidáti této strany brázdili republiku v autobusech Karosa tzv. Zemácích. ODS vyjede mezi voliče v autobusech Mercedes.