“Nikdy bych to nedopustil,” uvedl pro Zpravodajství Seznam.cz Václav Klaus a pokračoval: “Vím, že musí být nalezen kompromis mezi bezpečností hlavy státu a vlídným vztahem k tisícům návštěvníků Pražského hradu. To není jedno nebo druhé. Jedno nemůže být preferováno na úkor druhého.”

Zatímco prezidentská kancelář mimořádná bezpečnostní opatření zdůvodňuje bezpečnostní situací v Evropě a možnou hrozbou teroristického útoku na Hradě, exprezident kontroly přímo spojuje s téměř rok starou akcí skupiny Ztohoven. Ta obešla hradní ochranku a vyměnila na střeše Hradu prezidentskou standartu za červené trenýrky.

Turisté mířící na Pražský hrad čelí v těchto dnech kontrolám.

Turisté mířící na Pražský hrad čelí v těchto dnech kontrolám.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

“Neúspěch zabránit vyvěšení trenýrek namísto prezidentské standarty nemůže být důvodem a ospravedlněním pro znemožnění návštěvy Pražského hradu,” dodal Klaus.

Klaus nemá přesné informace, míní Ovčáček

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Novinkám sdělil, že v době Klausova působení na Hradě nebyl k podobným opatřením důvod. Myslí si navíc, že exprezident nemá o opatřeních přesné informace.

„Václav Klaus má pravdu v tom, že by taková opatření v době svého mandátu nepřipustil. Nebyl k nim totiž v té době žádný důvod. EU nečelila dramatické migrační krizi a takové míře islámského terorismu,” uvedl.

„Zároveň se domnívám, že spolupracovníci Václava Klause uvedli v omyl a není tak o těchto věcech dostatečně informován. Bezpečnostní opatření nejsou rozhodně reakcí na Sto hoven, ale na aktuálně zhoršenou bezpečnostní situaci v EU,” dodal mluvčí. Připomněl, že opatření jsou směřována na bezpečnost návštěvníků, nikoliv na ochranu prezidenta, který je na dovolené v Lánech.

Kritika i z dalších stran

Do kontrol, které v okolí Hradu zaměstnávají stovky policistů a členů Hradní stráže, se opřel i někdejší Zemanův konkurent v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg nebo mluvčí exprezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Video

Bezpečnostní opatření na Hradě; zdroj: Seznam.cz

“Za Václava Havla by se tohle nestalo. Jeho zásluhou bylo, že se Hrad otevřel lidem, aby se tam mohli procházet a posedávat,” uvedl poslanec Schwarzenberg. Špaček opatření označil za naprosto absurdní a nesmyslné.

“Považuji to za projev okázalosti. Jezdím často po Evropě a tam jsou rámy chráněny třeba obrazárny nebo významné interiéry. Zkomplikovat tímto způsobem vstup do celého areálu Hradu  je zbytečné, okázalé gesto,” uvedl Špaček.

Nikdo z nich by ale nepodpořil stěhování prezidenta mimo Pražský hrad, protože jde o tradiční sídlo hlavy státu. Podle Špačka nemohou turisté na nádvořích Hradu bezpečnost prezidenta nijak ohrozit - jeho byt i kanceláře jsou dobře chráněny a návštěvníci nemají šanci se ke státníkovi přiblížit.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

FOTO: Petr Hloušek, Právo

“Hrad má být sídlo prezidenta. Teroristické útoky se dějí, to je pravda. Nejde vyloučit, že se stanou i tady, ale důležité je se nepodělat,” uzavřel Schwarzenberg.