Informacemi z odposlechů mu údajně měl ještě před třemi nedělemi argumentovat bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl, když Šarapatkovi vyčítal, že ho v srpnu připravil o funkci ve Strakově akademii.

"Zvažuji, že se obrátím na parlamentní komisi. Nechci z mé kauzy dělat nějakou velkou aféru, ale nemyslím si, že je to v mém případě standardní postup," řekl včera na dotaz Práva Šarapatka.

Šéf komise pro odposlechy Jiří Bílý (ODS) včera na dotaz Práva řekl, že pokud se Šarapatka na ně ihned obrátí, mohou mu vyjít vstříc v krátké době, neboť se právě chystají ke kontrole. "Můžeme mu ale potom pouze sdělit, jestli byl, či nebyl v jeho případě porušen zákon," dodal.

Podle Šarapatky potvrdil i současný šéf Úřadu vlády Aleš Šulc, že Přibyl si nechal zkontrolovat, komu Šarapatka volal. "Je zcela jasné, že nešlo jen o výpis. Výpisy hovorů snad jsou kvalifikovaným důvodem k odvolání státního úředníka z funkce?" položil řečnickou otázku Šarapatka.

Přibyla i Šulce však brání mluvčí vlády Věra Dušková. "Každý vedoucí pracovník má právo kontrolovat své podřízené, komu telefonují, neboť jde o peníze daňových poplatníků. V žádném případě nešlo o odposlechy," sdělila včera na dotaz Práva.

Úřad vlády se podle ní nebude vyjadřovat ani k Přibylovi, kterému přičítá Šarapatka odposlechy svých telefonátů. "Je už to pro nás naprosto soukromá osoba," sdělila mluvčí. Zároveň zdůraznila, že Gross se v žádném případě ke kauze svého blízkého dřívějšího spolupracovníka vyjadřovat nebude.

Ve čtvrtek však Gross na dotaz Práva, proč Šarapatka odchází, odpověděl: "Musíte se zeptat vedoucího Úřadu vlády, protože tam probíhá celková reorganizace. Aspoň zadání znělo tak, že by se měl snížit počet vedoucích funkcionářů. S tím to souvisí."

Šarapatka včera řekl, že někteří soc. dem. mu vyčítají výroky v médiích. "Tvrdí, že tak nahrávám ODS, ale mě vůbec nezajímá, komu to nahrává či ne. To, že člověk ztratí během jednoho dne zaměstnání, to už nikoho nezajímá," poznamenal.

I včera zopakoval, že se teprve od Práva ve čtvrtek dozvěděl, že důvodem jeho odvolání z funkce byla chybějící bezpečnostní prověrka na stupeň přísně tajné. "To je jen zástupný důvod," řekl. Podle něj ani Přibyl neměl takový stupeň prověření a nikomu to tehdy nevadilo.