"Na letištích budou moci používat zvláštní koridory pro občany členských států EU," dodal Gross. Podle něj se celkově velký kus práce udělal v legislativní oblasti, například přijetím zákonů o ochraně hranic, pobytu cizinců, ochraně svědků atd.

Policejní prezident Jiří Kolář uvedl, že do 1. května 2004, tedy k předpokládanému datu vstupu, musí ČR splnit všechny dohody Schengenské úmluvy, týkající se především režimu na hranicích. "Výjimkou je připojení k schengenskému informačnímu systému," sdělil Kolář.

Jak upřesnil, české policejní databáze jsou natolik rozsáhlé, že je ČR bude muset redukovat, aby byly propojitelné s registry ostatních členských států. Podle Koláře systém musí být kompatibilní do roku 2006. Ministr se pochlubil, že páteří jeho české části budou počítačově vybavené policejní služebny téměř na všech úrovních. "Mohu oznámit, že právě v těchto dnech se začíná instalovat 3800 počítačů na útvarech, které časem budou napojeny na všechny informační systémy," sdělil Gross.

Policisté mohou přes hranice

Kolář oznámil, že Česko dosáhlo při nepropustnosti našich hranic pro ilegální běžence mimořádných úspěchů. "Zatímco v roce 1998 se přes naše hranice pokusilo dostat nelegálně 44,5 tisíce lidí, loni to bylo už jenom 14 tisíc," uvedl. Zdůraznil, že při policejní práci v pohraničí se mimořádně osvědčila spolupráce s německými policisty. "Od loňského léta zatím fungují dvě společné služebny a chystá se třetí," řekl Kolář.

Gross na dotaz Práva uvedl, že smíšené policejní hlídky většinou operují vždy v jednom či druhé státě pod velením "domácího" policisty. Německý policista může v případech krajní nouze použít zbraň, pronásledovat a zadržovat pachatele trestného činu i na území ČR, ale pouze do příjezdu českých kolegů. "Neznamená to, že na našem území by němečtí policisté mohli uplatňovat výkon státní moci, už se ale nemusí před zločinem zastavit na státní hranici," doplnil Kolář.