A k tomu hlavní ideový konkurent v podobě Unie svobody na lopatkách, dárci i voliči opuštěn. Když byl Topolánek v prosinci zvolen, ze skupinky jeho znepřátelených kolegů se ozvalo posměšné "Hurá na žně!", připomínající domovskou moravskou a slezskou půdu nového šéfa.

Snad by se mu teď spolustraníci měli omluvit, když sklizeň skutečně přichází. Pro vládu muže být smrtící, jestli se nůžky voličské přízně mezi ODS a ČSSD nezavřou například do červnového referenda o EU a současně koaliční spory neztratí dynamiku. Co když se objeví první vlaštovky v ODS, které podlehnou lákadlu předčasných voleb?

Už dnešní katapult ODS zařídili jiní, hlavně sociální demokraté a jejich koaliční partneři. Díky nim se ukazuje, jak výhodná je pro ODS symbióza s Klausem na Hradě, a nikoli ve stranické centrále. Že za prognózovaným úspěchem ODS stojí Klausovo zvolení, je vcelku jasné. Otázkou je, zda se navrátivší voliči největší pravicové strany ztotožňují alespoň s jedním jejím vysokým představitelem, či znají nějakého stínového ministra.

Pokud jde o shánění Klausovy podpory, například ostřílený parlamentář Vlastimil Tlustý ve Sněmovně pomohl víc než Topolánek v Senátu. Předsedovy projevy - pro mnohé až moc zemité - však také nelze podceňovat. Každopádně šéfem je teď Topolánek, ač dle Klausovy slavné SMS "prázdný a falešný".

PRÁVO 14. března