Výbor totiž nad návrhem Pospíšila i nad dva roky starým návrhem bývalé unionistické poslankyně Hany Marvanové diskusi přerušil. Ještě před tím ale někteří poslanci dali najevo, že přímá prezidentská volba jim není po chuti. Byl mezi nimi i Pospíšilův stranický kolega Marek Benda.

Zatímco ODS dosud prosazovala pouze jednokolovou volbu hlavy státu, Pospíšil nově navrhuje - stejně jako Marvanová a také vláda v novele Ústavy - volbu dvoukolovou. Podle představ Pospíšila by mohl kandidovat každý, kdo získá dvacet tisíc podpisů. Do druhého kola by pak postoupili kandidáti, kteří v prvním kole získali minimálně 12,5 procenta hlasů. Prezidentem by se stal kandidát s největším počtem hlasů.

Marvanové návrh naproti tomu počítá s tím, že v prvním kole by vyhrál kandidát, který by získal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Kdyby se to nikomu nepovedlo, postoupili by do druhého kola dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Vyhrál by ten, který by ve druhém kole dostal nejvyšší počet odevzdaných hlasů.

Zákon v nedohlednu

I když se nakonec podařilo koalici a opozici sblížit názory na počet kol v přímé volbě hlavy státu, schválení zákona je podle názorů poslanců otázkou dalších let.

Naznačilo to i jednání sněmovní komise pro novelu Ústavy, která minulý týden rozhodla vypustit z vládního návrhu právě přímou volbu a doporučila poslancům zabývat se dál jen otázkami imunity zákonodárců a dalšími změnami Ústavy.

"Říkáme, že jsme pro přímou volbu, ale když nějaký návrh přijde, tak ho vyřadíme, nebo zamítneme", popsal výstižně situaci uplynulých dvou let Tomáš Vrbík (nezařazený).