"Vím, že i pan premiér si váží práce zdravotníků a je nakloněn jejich lepšímu ohodnocení," řekla po jednání Právu Emmerová.

Předseda LOK Milan Kubek prohlásil, že klub chce zabránit poklesu reálných příjmů zdravotníků, a proto chce oněch 30 procent navíc. "Tím v celoročním součtu nedojde k poklesu platů," prohlásil Kubek. 

LOK chce sjednotit mzdové normy

Druhým požadavkem, na kterém se LOK s ministryní dohodl, je sjednocení mzdových norem pro odměňování zdravotníků. Na místo dvou současných by měla být vytvořena pouze jedna, která by zohlednila specifika resortu i to, že zdravotníci nejsou financováni ze státního rozpočtu. Norma by měla vzít v úvahu i to, že smyslem zdravotnických zařízení není tvorba zisku, ale poskytování veřejné služby.

Návrh by měl být součástí nové koncepce zdravotnictví, kterou Emmerová chce předložit v říjnu a zároveň by ji měli projednat poslanci. Platit by měla od 1. července příštího roku. 

Stávka není aktuální

Na dotaz, co se stane, jestliže tyto požadavky nebudou splněny, Kubek prohlásil, že o stávce při schůzce s Emmerovou nehovořil, ale stále platí, že pokud nebudou jejich požadavky přijaty, mohou uspořádat protestní akce v týdnu před senátními volbami, tedy na přelomu října a listopadu.

Emmerová s tím nepočítá, poněvadž se domnívá, že se jí podaří přemluvit ředitele nemocnic, aby s jednorázovým 30procentní navýšení z měsíční mzdy na Vánoce pro zdravotníky počítali. Jde zhruba o 80 až 100 miliónů korun.