„Pane ministře Dienstbiere, jste asi jediný ministr, kterému Sněmovnou neprošel žádný zákon. Ale chci vás utěšit. Jste jediný z vašich vládních kolegů, který může říct, že jeho předloha nepoškodila občana ČR,” prohlásil Kalousek.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Ze tří mi dva prošly,” kontroval Dienstbier.

Následně se k humorné vsuvce přidal i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který prohlásil, že ministrovo tempo je „0,8 zákona ročně”.

„Abychom byli spravedliví, tak jste jenom mírně poškodil občany ČR. To jsou dva zákony za dva a půl roku. Já bych všem doporučil, abychom tempo panu ministrovi nekazili," uvedl. Dienstbier však Stanjuru nepotěšil, neboť podle svých slov bude další zákony předkládat.

Nedodržujete koaliční smlouvu, vyčetl Dienstbier ANO

Poslanci nejprve v rámci hlasování o pozměňovacích návrzích rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv odmítli. Někteří si pak před závěrečným hlasováním stěžovali na nepřehlednou proceduru, což Dienstbiera rozhořčilo.

Hnutí ANO, většina jehož poslanců podpořila vypuštění možnosti, aby se veřejný ochránce mohl obracet s podněty na Ústavní soud, vyčetl, že se nedokáže orientovat v tom, o čem hlasuje. Uvedl rovněž, že ze strany koaličního partnera postrádá vůli dodržovat koaliční smlouvu.

Další roztržce zabránil Stanjura, který navrhl vrátit normu do druhého čtení, což Sněmovna podpořila.