Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce zákon projednat ve zrychleném řízení podle paragrafu 90. Sněmovna by tak mohla vyslovit souhlas už v prvním čtení a poslanci by nemohli načítat pozměňovací návrhy. Takový postup ale zřejmě nevyjde, opoziční ODSTOP 09 si totiž chystají veto.

„Vzhledem k tomu, že spolupracujeme s ODS, a oni budou zřejmě navrhovat veto na paragraf 90, tak my je podpoříme. Oni chtějí načítat pozměňovací návrhy,“ vysvětlil v úterý na tiskové konferenci šéf poslaneckého klubu topky František Laudát.

Norma se tak zřejmě bude projednávat klasicky ve třech čteních. Laudát k tomu podotkl, že pokud něco mohlo počkat řadu let, může to počkat do září nebo do října.

Poslancům ANO vadily kuřárny

Zákon, který by zakázal kouření v restauracích, Sněmovnou napoprvé neprošel kvůli chybějícím hlasům koaličních poslanců z hnutí ANO. Těm vadilo, že byl přijat pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS), díky kterému by mohly v hospodách vzniknout takzvané kuřárny.

V koalici se potom strhla mela a politici se začali obviňovat ze zlobbování tabákovým průmyslem. Sobotkův kabinet nakonec celou věc uhasil tak, že Němeček předložil nový zákon, do kterého jsou už zapracovány dříve přijaté pozměňovací návrhy - kromě toho o kuřárnách.