Návrh přímo zní: zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia České republiky, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací ÚOOZ a ÚOKFK Policie České republiky od 1. srpna 2016.

Z toho plyne, že poslanci by se měli detailně probrat veškerými informacemi, které dosud rozdělují především Babišovo hnutí ANO a Sobotkovu soc. dem. Návrh na zřízení má v úterý při zahájení schůze Sněmovny předložit předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD).

Podle informací Práva má být komise sedmičlenná, tedy po jednom zástupci z každého poslaneckého klubu s tím, že předsednictví by měla získat opozice, konkrétně ODS. Z jejího okruhu zaznívá jméno Pavla Blažka, který byl ministrem spravedlnosti v Nečasově vládě a zná se také s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem z titulu své bývalé funkce.

Pokud se podaří vytvoření komise hladce schválit, mohla by přijít volba předsedy na program už tento týden tak, aby se poslanci mohli urychleně pustit do práce.