Dříve oceňovaný podplukovník úspěšně zvládl psychotesty, o generaci mladší uchazeče převyšoval i po fyzické stránce.

Přesto po absolvování nového přijímacího řízení letos v květnu dostal rozhodnutí, podle kterého není pro práci u bezpečnostních složek osobnostně způsobilý. A důvod? Je příliš silná individualita a chybí mu týmový duch.

Není týmový hráč

„Tohle jsem se dozvěděl od psycholožky po skončení kempu nováčků. Prý jsem moc velký sólista a nechovám se jako týmový hráč. Vytýkala mně, že jsem nerespektoval pokyny, kterými se měli řídit účastníci kempu, nedával pozor a přehlížel ostatní,“ řekl Právu Červený, který v minulosti u policie prošel těmi nejnáročnějšími činnostmi spojenými s vysokou psychickou zátěží, které by se bez týmové práce nedaly zvládnout.

Vyšetřoval vraždy, rozplétal případy závažné finanční kriminality, pracoval v týmech na odhalování mezinárodních drogových gangů a nakonec skončil na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

V roce 2012 dokonce úspěšně zvládl metodu Assessment Centre, což je zkouška schopností pro vysoké policejní manažery. Kromě toho byl za svoji kariéru sedmkrát testovaný psychologem.

„Chyběl nám tam už jen kyblíček s lopatičkou,“ hodnotil Červený s trochou nadsázky nováčkovský kemp. „Ono je těžké, když vás tam přesvědčují, jak máte konat, a vy víte, že v realitě je to úplně jiné. Za ta léta praxe vím, o čem mluvím,“ pokračoval expolicista.

Nepřemýšlí jako nováček

Za pravdu mu částečně dává i bývalý policejní psycholog Miroslav Pospíšil: „Neštěstí je, že takového člověka vůbec hnali do kempu. Zkušený vyšetřovatel, který je jistě profesionálně deformován, bude těžko přemýšlet jako laik. Samozřejmě to má za následek, že se v některých situacích neudrží, začne poučovat, kázat a tím se dostane do nelibosti. Nikdo pak nebude riskovat přijetí potížisty.“

Do civilu Červený zamířil proto, aby byl oporou své druhé manželce s plány na opětovné založení rodiny, rekonstrukci rodinného domu a péči o těžce nemocného dědečka partnerky.

„Jenže manželství nevyšlo a já jsem chtěl zpátky k práci, kterou umím, znám ji do detailu a považuji za své poslání,“ uvedl Červený.

Neprahnul ani po žádné funkci. „Našel jsem volné místo řadového vyšetřovatele na odboru hospodářské kriminálky Středočeského policejního ředitelství. Cítím se na vrcholu sil, které lze získat jen a pouze praxí. Stát už do mě investoval stovky tisíc a já pro něj mohu být stále ještě užitečný,“ uzavřel Červený, který je vystudovaným fyzikem.

O jeho schopnostech se pochvalně vyjádřil rovněž bývalý ředitel Finanční policie (FIPO) a současný náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Zimmel.

Spíš úředníci než bojovníci se zločinem

„Patřil k výrazným a také nadprůměrně schopným policistům našeho útvaru. Je spolehlivý, nesmírně pracovitý, a pokud bych se měl i dnes rozhodovat, zda si tohoto člověka vyberu do svého týmu, rozhodoval bych se stejně jako tehdy,“ prohlásil Zimmel s tím, že Červeného výrazná individualita je pro práci v policii výhodou.

„Patří přesně do té kategorie lidí, kterých se policii nedostává. Je ovšem otázka, zda současná policie disponuje vedoucími pracovníky, kteří takové individuality dokážou řídit a jejich potenciál vhodným způsobem využít,“ dodal.

„V posledních letech jsme bohužel svědky toho, že v řadách policie slouží lidé, kteří jsou spíše úředníky než bojovníky se zločinem,“ poznamenal Zimmel.

Vzhledem k jeho odborným a osobním kvalitám jsem po skončení vyšetřování zaslal písemnou pochvaluJan Kořán, státní zástupce

Práci Gustava Červeného ocenil v minulosti děkovným dopisem také státní zástupce Jan Kořán z Vrchního státního zastupitelství.

„Spolupracoval jsem s ním v jedné trestní věci v době, kdy byl vyšetřovatelem GIBS. Vzhledem k jeho odborným a osobním kvalitám jsem po skončení vyšetřování zaslal písemnou pochvalu jeho nadřízeným za jím vykonanou práci,“ potvrdil Právu Kořán.

Vedení Středočeského policejního ředitelství v reakci na výsledek přijímacího řízení pouze vzkázalo, že s ohledem na zákon o ochraně osobních údajů nemůže poskytovat informace jiným osobám.