Před novináře po schůzce koaličních špiček postupně přišli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), lidovecký šéf poslanců Jiří Mihola a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO).

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Všichni mluvili a působili tak, jako by se v uplynulých dnech žádná vládní krize neudála. „Koaliční rada proběhla v konstruktivní a poměrně klidné atmosféře. Bouře nebyla tak velká,“ komentoval Mihola.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po jednání zástupců koaličních stran

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po jednání zástupců koaličních stran

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Sobotka se nám omluvil, tvrdí Pelikán

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se podle Pelikána dokonce omluvil za to, jakým způsobem byla reforma policie podepsána.

„Zdůrazňovali jsme své rozhořčení, že uprostřed dohadovacího jednání došlo k podpisu reorganizace. Pan premiér na to říkal, že on nepochopil, že je to dohadovací jednání přerušeno, myslel, že je ukončeno. Omluvil se nám za to,“ uvedl ministr spravedlnosti.

Šéf vnitra Milan Chovanec zase podle zástupců ANO připustil, že měl se členy vlády chystanou reorganizaci projednat. „Pan premiér řekl, že to bude řešeno na vládě, bude chtít, aby pan Chovanec změny popsal a jestli jsou tam zapracovány návrhy státních zástupců,“ sdělil Pelikán.

Doplnil, že hnutí ale reorganizaci stále odmítá. „Pokud jde o samotný obsah, setrvali jsme na našich stanoviscích. Nové argumenty nezazněly a nebylo nám uspokojivě vysvětleno, proč se ta reorganizace dělá překotně,” řekl Pelikán.

Koalice si určila priority

Požadavek hnutí ANO a lidovců, aby premiér svolal Bezpečnostní radu státu, se na koaliční radě moc neřešil. Zatím se tedy počítá s termínem 20. července.

Ani změny v koaliční smlouvě, které chtělo Babišovo hnutí, nakonec nejsou vůbec razantní. Budou jen technického rázu. „Pokud dojde v budoucnu k neshodě nebo rozporu, předseda vlády by musel svolat jednání v určitém časovém limitu,“ přiblížil Zaorálek.

Zástupci koalice si na jednání mimo jiné určili prioritní zákony, které chtějí protlačit Sněmovnou. Patří mezi ně protikuřácký zákon, školský zákon, zelená nafta pro živočišnou výrobu, EIA či prokazování původu majetku.

Ve čtvrtek se sejde bezpečnostní výbor

Ke složení zbraní a zklidnění situace vyzval dva hlavní soky - Babiše a Chovance - už na odpolední schůzce prezident Miloš Zeman. [celá zpráva]

Téměř to tedy vypadá, jako by ho politici poslechli. Situace se ale může rychle zvrátit, o policii má totiž ve čtvrtek odpoledne jednat sněmovní bezpečnostní výbor. Na tom by měl vystoupit odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta i šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek.

Komárek před několika dny prohlásil, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního” úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. [celá zpráva]

Tuhý nato v úterý dopoledne podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení pro podezření z pomluvy a dalších trestných činů. [celá zpráva]