„Očekávali jsme důstojnou diskusi o islámu a chtěli jsme vysvětlit, že teroristické organizace nereprezentují islám. Ale byli jsme šokováni a znechuceni slovy této ženy,” prohlásil Bigali, který spolu s dalšími představiteli velvyslanectví po projevu Samkové na protest opustil sál. [celá zpráva]

Nyní diplomaté zvažují další kroky, podle tureckého velvyslance by se ale projevem Samkové měli začít zabývat žalobci i bez podání trestního oznámení.

„Takové veřejné chování je trestné. V každé demokratické zemi by to státní zástupci měli řešit sami od sebe,” prohlásil Bigali.

Uvedl, že i podle mezinárodního práva se může každý svobodně vyjadřovat podle svého uvážení, ale bez urážení víry někoho jiného.

Policie již výroky řeší

Výroky Samkové se už každopádně zabývá na pokyn žalobců i policie. Právu to potvrdil obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

„Je potřeba zajistit záznamy toho, co přesně tam zaznělo, a pak policejní orgán posoudí, zda je na místě zahájit úkony trestního řízení,“ řekl k tomu Lelek.

Podle Samkové je islám jako nacismus

Bývalá členka Bloku proti islámu Samková na semináři podle zpravodajských serverů řekla, že islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. „Je státní zločinnou a zločineckou ideologií,” uvedla. S islámem je podle ní třeba naložit stejně jako se všemi totalitními režimy, tedy bojovat, zvítězit a jednou provždy zamezit jeho šíření.

Ministerstvo zahraničí na incident reagovalo prohlášením, že podobné srovnávání islámu s totalitními režimy pokládá za nepřijatelné a vyzvalo k mezináboženskému dialogu.