Termín se tak podle Prouzy posouvá o dalšího čtvrt roku. „Musí se prověřit data z analýzy trhu, kterou udělal Český telekomunikační úřad. Přes léto poběží diskuse jednotlivých skupin, úřad potřebuje zpětnou vazbu,“ uvedl Prouza.

Ministerstvo průmyslu ale tvrdí, že Mládek plán vládě do konce června předloží.

„Nevím nic o tom, že by se změnilo usnesení vlády, které ministerstvu průmyslu a obchodu ukládá předložit do konce června Národní plán rozvoje sítí nové generace. Pokračujeme podle harmonogramu, který v únoru projednala vláda,” sdělil Novinkám Mládek.

V polovině července prý předloží k veřejné konzultaci data od ČTÚ o tzv. bílých místech na mapě pokrytí. „Což je samostatný proces, který byl takto i naplánován. Informacím o údajném zpoždění nerozumím,” podotkl Mládek.

Ve hře je 14 miliard

Takzvaný plán rozvoje vysokorychlostních sítí ale musí vláda schválit do konce roku, jinak Česko přijde o injekci z Bruselu ve výši 14 miliard.

Odborná veřejnost, poskytovatelé internetu i Hospodářská komora už dříve několikrát varovali, že čerpání eurodotací je ohroženo. Ministerstvo už totiž předložilo osm verzí plánu, ale ani jedna se nepovedla.

Prouza: Peníze se vyčerpat stihnou

Prouza i Mládek však uklidňují, že se evropské miliardy vyčerpat stihnou. „Není to ohroženo,“ řekl před nějakým časem Novinkám Mládek. „Do konce roku se to stíhá,“ ujistil ve čtvrtek Prouza.

Pokud by nakonec ČR o peníze opravdu přišla, podle zdroje Novinek z Úřadu vlády by to mohlo znamenat, že by se pod Mládkem začalo kývat jeho ministerské křeslo. Koneckonců i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dříve prohlásil, že doufá, že Mládek neudělá žádnou chybu.

Novinky napsaly o reakci i ministerstvu průmyslu, resort zatím neodpověděl.