Pro zákaz zvedlo ruku 13 babišovců, 16 se jich zdrželo a 15 bylo proti. Kdo jak hlasoval, najdete zde.

Sněmovna definitivně odmítla protikuřácký zákon.

Sněmovna definitivně odmítla protikuřácký zákon.

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

Postup ANO rozčílil lidovce i sociální demokracii. Rozhořčen byl i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Takový opakovaný postup ANO je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalicepremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

„Poslanci ANO svým hlasováním záměrně zabránili přijetí vládního návrhu protikuřáckého zákona. Díky nim zůstane ČR kuřáckým skanzenem. Je to ostuda. Nahráli tím tabákové lobby a poškodili zájem občanů. Přitom ministři ANO pro zákon ve vládě hlasovali,” připomněl a dodal, že nejde o první případ.

„Takový opakovaný postup ANO je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice. V nejbližších dnech proto svolám jednání koaliční rady, kde budu chtít po koaličním partnerovi vysvětlení tohoto postoje,” dodal premiér.

Zaskočen byl po hlasování i šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který měl normu na starosti.

„Bylo to překvapení ze strany koaličního partnera. Přes 30 lidí z klubu ANO zákon nepodpořilo. Já to považuji za hrubé porušení koaliční dohody, protože šlo o vládní návrh,“ prohlásil.

Jak probíhalo závěrečné projednávání protikuřáckého zákona, si můžete přečíst zde.

Litoval promarněného času. „Stovky a stovky hodin práce, zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, spadl, je pryč. Předpokládám, že do konce volebního období již nic podobného přijato nebude,“ podotkl ministr.

A své rozčilení dali najevo i lidovci. „Hnutí ANO jasně porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Budeme požadovat, aby byla svolána koaliční rada. Je to pro nás zásadní věc. Toto jednání navíc není ojedinělé,“ řekl místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Přidal se k němu předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Hnutí ANO podle něj dříve deklarovalo, že předlohu podpoří, a své koaliční partnery neupozornilo na změnu svého názoru. „Nekecáme, makáme... Bohužel hulíme dál. Díky ANO,” komentoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Koaliční smlouvu jsme neporušili, zní z ANO

Členové ANO později vysvětlili, že hnutí vadilo, že byl zákon zredukován, když poslanci přijali pozměňovací návrh, díky kterému by mohly vzniknout takzvané kuřárny. „Takže do jisté míry ztratil smysl. Z toho obsahu se stal guláš. My jsme byli radikální, teď je to vyprázdněné, zkusíme to ve Sněmovně znovu,” sdělil poslanec Ivan Pilný.

„Chceme konstatovat, že hnutí ANO nepovažuje postoj za porušení koaliční smlouvy. Původní vládní návrh, který přišel do Sněmovny, byl dobrý. V průběhu projednávání pozměňovacích návrhů se ale změnil. Byly přijaty takové pozměňovací návrhy, které zákon vykostily, tak se velká část poslanců postavila proti návrhu,” řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Opozice i Zeman výsledek vítají

Výsledek středečního hlasování naopak ocenila pravicová opozice i prezident Miloš Zeman, který je vášnivým kuřákem. „Rozhodnutí Sněmovny vítám,” uvedl na Žofínském fóru Zeman. Zákon by ale nevetoval, protože je prý „ve střetu zájmů”.

Pravice zase zákaz kouření vnímá jako další omezování svobody.

„Jsem rád, že poslanci podpořili náš názor a odmítli další regulaci podnikání a omezení naší svobody. I nadále tak zůstává provozovatelům restaurací volba, zda jejich restaurace bude kuřácká, či nekuřácká. A i nadále zůstává na zákaznících, zda chtějí, či nechtějí do daného zařízení vstoupit. Snad se vláda poučila a od podobných návrhů do budoucna upustí,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.