ČMKOS vládu za chystanou pomoc pracovníkům OKD chválí, podle předáků by se měla věnovat ale i situaci v severních Čechách. „Vláda rozhodla o limitech a nezná se k sociálním důsledkům. Jestliže přijala rozhodnutí, jehož následkem lidé přijdou o práci, musí přijmout i odpovědnost,” řekl předák ČMKOS Josef Středula.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Vláda v květnu schválila příspěvky 8000 korun pro propouštěné horníky a 7000 pro ostatní zaměstnance z OKD sídlící v Moravskoslezském kraji. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let – podle odpracované doby a věku pracovníka. [celá zpráva]

Podle původního návrhu měli dávku dostávat i propouštění z deseti hnědouhelných společností a uranových dolů. Kabinet to neschválil, proti bylo hlavně vládní ANO.

Odboráři ze severu Čech rozhodnutí označili za nehoráznost. Podle nich by se vláda měla k návrhu vrátit, postoj přehodnotit a „nevymlouvat se na koaliční partnery”.

O situaci OKD jednali v Ostravě premiér Bohuslav Sobotka společně s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (vzadu).

Premiér Bohuslav Sobotka s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (vzadu)

FOTO: Pavel Karban, Právo

Sobotka přidělení příspěvku severočeským pracovníkům nevyloučil. „Tohle není o vymlouvání se na koaliční partnery, ale o reálné situaci koaliční vlády. Buď se strany dohodnou, nebo ne. Mohli jsme si vybrat – buď nedostane příspěvky nikdo, nebo vyřešíme OKD a samostatnou bitvu o Ústecký kraj svedeme ve druhé fázi,” řekl. Podle něj přehlasovávání v kabinetu „zhoršuje koaliční spolupráci”.

Odbory: Příspěvky až na pět let

Příspěvek by měli dostávat propuštění, kteří v OKD pracovali víc než dva roky. Za každý další odpracovaný rok se pobírání prodlouží o tři měsíce. Maximálně by se dávka měla poskytovat 30 měsíců. Horníci nad 50 let, kteří ve firmě byli přes 25 let a mají za sebou 3300 směn, by příspěvek mohli dostávat pět let. Stejně dlouho by ho mohli mít i ostatní zaměstnanci nad 55 let s aspoň pětadvacetiletou prací pro podnik.

Dávky se vyplácely i dříve

„Jen pro OKD by dávky do roku 2021 měly stát 1,19 miliardy Kč. Z toho by 1,1 miliardy šlo do příspěvků pro 3403 horníků a zbytek do podpory 243 lidí z ,povrchu‘,“ uvádí analýza dopadů opatření.

Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela taktéž maximálně 30 měsíců.