„V tomto případě se skutečně jedná o přestupek, konkrétně řidič porušuje prováděcí vyhlášku k zákonu o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, konkrétně vyhlášku o registraci vozidel,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Registrační značky s modrým pruhem, na kterém je symbol Evropské unie, se v Česku vyrábějí od našeho vstupu do Unie, tedy od 1. května 2004.

Přeškrtnuté hvězdičky či český lev

Povinně ji musí mít všechna auta vyrobená po roce 2004. Unijní znak a zkratka CZ je dokonce i povinnou součástí registračních značek vyrobených na přání. Protestní nálepky se prodávají již delší dobu a existuje vícero variant. V minulosti se například nabízel český lev, který měl překrýt unijní hvězdy.

Aktuálně samolepky nabízejí mezi jinými i e-shopy Strany svobodných občanů a Občanského hnutí Reformy.cz.

„Samolepky na auto patří k nejprodávanějším věcem u nás,“ uvedla mluvčí Strany svobodných občanů Kateřina Kašparová.

Podobně reagoval Vít Jedlička, který založil Liberland a nyní provozuje server Reformy.cz. „O samolepky je zájem. Prodali jsme jich už několik tisíc,“ řekl Jedlička. Na jeho stránkách prodávají dvě varianty samolepek.

Čitelnost registrační značky není omezena, tudíž nedochází k dopravnímu přestupkuKateřina Kašparová, mluvčí Strany svobodných občanů

Na jedné je kruh tvořený dvanácti hvězdami přeškrtnutý dvěma červenými čárami, na druhé je místo něj kulatá česká vlajka. Samolepku s přeškrtnutým znakem EU prodávají i Svobodní. Podobná je i cena. Protestovat proti Unii je možné za dvacku. Zatímco u Svobodných za ni dostanete hned dvě nálepky, Reformy.cz za dvacet korun nabízejí jen jednu.

„Každá nově vydaná značka na auto nám připomíná, že jsme jenom provincie v rámci EU říše. Pojďme tomu čelit,“ píše se v popisku u zboží. Dále je uvedeno, že samolepka vydrží na značce až tři roky, pokud ji řidič nalepí na vyčištěnou „espézetku“. Odolá prý dokonce i návštěvě myčky.

Na otázku, zda své zákazníky varují, že by se polepením registrační značky mohli dopustit přestupku, Jedlička odpověděl: „Ano, a těší nás, že to policisté nejen tolerují, ale někdy nás i pochválí.“

Naopak mluvčí Strany svobodných občanů je přesvědčená, že lepení samolepek, které nabízí, není přestupek. „Podle našeho názoru je to zcela v pořádku, neboť tím není jakkoli omezena čitelnost registrační značky, a tudíž k dopravnímu přestupku nedochází,“ sdělila Právu Kašparová.