Jeho specialisté totiž došli k závěru, že vrtulníkové letectvo není schopno operačně pokrýt severovýchodní část území re­publiky. A to při zhoršující se geopolitické situaci ve světě ne­ní dobrá zpráva.

KOMENTÁŘ DNE:
 Lepší žádné než nerovnocenné partnerství – Dopad návštěvy dalajlamy na vztah ČR a Číny komentuje Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>

„Pro zabezpečení nepokrytého vzdušného prostoru je plánováno využití civilního letiště Přerov,“ uvádí obrana v dokumentu pro vládu, který se Právu podařilo získat.

O informaci před časem požádal ministra obrany Martina Stropnického (ANO) premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), přičemž detaily už v dubnu začala probírat Bezpečnostní rada státu a pokračovat má v červnu.

Celý areál letiště Přerov převzal před dva a půl roku pod svá křídla státní podnik Letecké opravárenské závody Malešice (LOM), který zde provozuje civilní letiště.

Někdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) před pěti roky plánoval zrušit nejméně jednu ze čtyř taktických leteckých základen. Nejspíš na radu NATO, které ve svém pravidelném hodnocení doporučilo soustředit armádní vzdušné síly na dvou letištích.

Čtyři v provozu

Armáda má nyní k dispozici čtyři svá letiště, a to v Náměšti, Čáslavi, Praze-Kbelích a v Pardubicích. V mírových podmínkách to stačí, ale v krizových situacích nikoli.

Území jsou sice schopny ohlídat nadzvukové gripeny, ale až od chvíle, kdy budou vybaveny systémy střelby proti pozemním cílům, což se předpokládá kolem roku 2018. Možnosti podzvukových L-159 jsou vzhledem k jejich doletu omezené.

Armáda má přitom štěstí, neboť kvůli budování strategické průmyslové zóny Přerov-Bochoř má tamní letiště zůstat zachované. Pokud by došlo k jeho zrušení nebo zásadnímu omezení provozu na tomto letišti, bylo by nutné vyčlenit odpovídající kapacity na letišti Ostrava-Mošnov, což by mělo dopady na jeho provoz.

Přerovské letiště by mělo také být schopno podle představ armády přijmout aspoň jednu letku aliančních partnerů, a to vedle Čáslavi a Náměšti.

V krizi se hodí také dálnice

Armáda rovněž počítá s tím, že v případě ohrožení státu lze využít i dálniční úseky Měřín a Vyš­kov, stejně jako civilní letiště v Praze-Ruzyni, Brně-Tuřanech nebo Ostravě-Mošnově.

O možném širším využití letiště Přerov pro armádní potřeby se odmítl na dotaz Práva vyjádřit jeho ředitel Josef Jirka. „Je to záležitost armády, ke které nám nepřísluší se veřejně vyjadřovat,“ řekl Právu.

Dodal jen, že loni proběhlo na letišti několik armádních akcí. Šlo třeba o cvičení vrtulníkové letky z Náměšti a mezinárodní cvičení české a americké armády EAGLE 2015.