O zcela nestandardní podobě ukončení svého pracovního poměru sama jen spekuluje. „Žádné vysvětlení jsem nedostala,“ uvedla.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Podle informací může být za tím, proč byla na Hradě poslední dobou v nemilosti, i její někdejší zabránění necitlivé úpravě kanceláře jednoho z lidí, kteří na Hrad nastoupili s prezidentem Milošem Zemanem.

ČTĚTE TAKÉ:
Památkářka Ivana Kyzourová: Pro Hrad jsem dělala s plným nasazením

„Můj odchod z Hradu se dal předpokládat, protože poslední rok jsem čelila soustavné šikaně ze strany mých nadřízených. Přesto mě okamžitá výpověď před spuštěním projektu Karel IV. zaskočila,“ řekla. Doplnila, že je v kontaktu s právníkem, ale konkrétní kroky nechce specifikovat.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Novinkám sdělil, že „nesmyslné spekulace a nesmyslné stesky“ nehodlá komentovat. Památková péče je podle něj na Hradě profesionálně zajištěná a není závislá na jedné jediné osobě.

„Pokud jde o výpověď, jde o absolutní rozchod v přístupu a komunikaci, respektive nekomunikaci,“ dodal mluvčí.

Neshody ohledně svatováclavské koruny

Kyzourová od začátku stála za výstavou Žezlo a koruna, která představí české královské korunovace. Ve chvíli, kdy byla výstava připravena včetně katalogu, byla bez vysvětlení 31. března odvolána z funkce a 1. dubna dostala výpověď z pracovního poměru.

Hrad sérii výstav představil loni v listopadu. Kyzourová na té hlavní plánovala vystavit jako centrální exponát originál svatováclavské koruny. Výstava měla ukázat i repliky gotického žezla a jablka Karla IV., jejichž originály se nacházejí ve Vídni; k českým korunovačním klenotům dnes patří renesanční jablko a žezlo z 16. století.

Vstupné na výstavu Žezlo a koruna kvůli jejímu významu a zastoupení vzácných děl tehdy stanovila Správa Pražského hradu asi na 250 korun a ze stejných důvodů plánovala množství návštěvníků regulovat systémem rezervací. Tradiční vystavení klenotů zdarma ve Vladislavském sále pak v prosinci oznámil v médiích prezident – ten o vystavení klenotů rozhoduje.

„Mnou navržená koncepce výstavy s korunou jako hlavním exponátem prošla standardním projednáním na všech úrovních Pražského hradu a po jejím schválení se její realizace chopila Správa Pražského hradu. Po tiskové konferenci však došlo k obratu a v prosinci jsem se dozvěděla, že originál koruny ve výstavě Žezlo a koruna nebude. O plánu na tuto změnu se mnou nikdo nemluvil. Vznikl k němu prý nějaký materiál určený panu prezidentovi, který se mi ale nepodařilo získat,” komentovala Kyzourová.

Radikální zásah do již hotové výstavy nechtěla řešit vystavením kopie koruny. „Kopií existuje hodně. Je to exponát již trochu zprofanovaný, vystavuje se i při méně důstojných příležitostech. Do výstavy, která bude v Císařské konírně, se podle mého názoru dát nedala. Můj nadřízený však na kopii ve výstavě trval a písemně mi uložil kopii koruny do výstavy zařadit. To jsem s podrobným vysvětlením odmítla a zároveň se podivila nad nestandardností zásahů do mých odborných kompetencí. Víc k tomu nemohu říct, protože do dvou týdnů přišla výpověď,” vysvětlila.

Originál svatováclavské koruny ve výstavě nahradila jejím virtuálním modelem. „Je to věc, která tady ještě nebyla, bude to pro ně zajímavější než okoukaná kopie,” míní historička. Repliky insignií z doby Karla IV. včetně kopie koruny Hrad ukáže na jiné výstavě v Rožmberském paláci.