Letošním požadavkem je legalizace pěstování a držení konopí i produktů z něj pro vlastní potřebu nejen kvůli léčbě, ale i rekreaci. Pochod se vydal směrem na Letnou, kde jej má zakončit kulturní a vzdělávací happening.

Na demonstraci dohlížejí desítky policistů, protože omezuje dopravu v Praze.  Akce se účastní převážně mladí lidé, někteří nesou pirátské vlajky a transparenty s nápisy například Konopné rostliny dar do každé rodiny, Konopí je droga darem od pánaboha nebo Tráva je kámoš, ne droga.

Akci pořádá občanské sdružení Legalizace.cz. Podporuje ji Česká pirátská strana, která tím vyjadřuje odpor proti podle ní nesmyslné kriminalizaci marihuany. Její předseda Ivan Bartoš tvrdí, že ze současného nastavení legislativy vůči užívání psychotropních látek těží pouze černý trh, zatímco jsou absurdně postihováni jednotlivci, například důchodci, kteří rostlinu pěstují kvůli léčbě bolesti.

Ostrava má první konopný veletrh

Pochod Million Marihuana March v sobotu proběhl také v Ostravě, v rámci premiérového ročníku konopného veletrhu Konopex Ostrava 2016. Pochodu, který vyšel od ostravské radnice na Prokešově náměstí přes Masarykovo náměstí až k Výstavišti Černá louka, se zúčastnilo necelých pět desítek lidí.

Také v Ostravě se v sobotu uskutečnil pochod Million Marihuana March

Také v Ostravě se v sobotu uskutečnil pochod Million Marihuana March

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Vzniká tady tradice v Konopexu a jestli je to zázemí i proto, aby se lidé sešli a vyjádřili pochodem svoje názory a přesvědčení, tak tady snad vzniká nová tradice,“ řekl jeden z nejhlasitějších bojovníků za legalizaci rostlin pro léčebné účely Dušan Dvořák, který je zároveň veleknězem Evropské konopné církve.

„Nebylo to špatné, vzhledem k tomu že to šlo tak narychlo. Důležité je, že tam ti lidé byli, že vyjádřili svůj názor, prošli, policisté nebyli konfliktní, takže to bylo v pořádku,“ zhodnotil krátce po ukončení happeningu Dvořák.

Lékaři se neshodnou

Léčebné konopí, neboli marihuana obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je ale v Česku nelegální.

Léčebné konopí je v ČR dostupné jen na elektronický recept s omezením. Dostat ho mohou lidé s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacientům má zmírnit obtíže. Předepsat ho mohou mimo jiné onkologové, neurologové, revmatologové i geriatři či psychiatři. Podle pacientského spolku KOPAC ale většina nemocných nemá na léčivo peníze.

Ministerstvo zdravotnictví by podle ministra Svatopluka Němečka mohlo mít do roka výsledky výzkumu o účincích léčebného konopí na pacienty. Pokud se potvrdí, že nemocným droga pomáhá, mohlo by se začít jednat o případném proplácení léčení ze zdravotního pojištění. Lékaři ale na léčbu konopím stejný názor nemají.