Průměrný měsíční plat českého policisty bude o třetinu větší než průměrný plat českého učitele.

Šestého prosince 1774 císařovna Marie Terezie zavedla sice povinnou školní docházku pro děti od šesti do dvanácti let, na hmotné potřeby "učitelských" však moc nemyslela. Každý panský dráb na tom byl lépe než kantor, který se musel s vrchností hrdlit o každé polínko a pytel brambor. I když se podmínky postupně lepšily, žádný režim práci českého kantora docenit nedovedl. A přece podíl českého učitele na zformování a formování moderního českého národa je zásadní. Za zlatou dobu kantorskou můžeme považovat meziválečná léta. Porovnáme-li autoritu a společenskou prestiž učitelů tehdejších s autoritou a společenskou prestiží učitelů dnešních, je to jako pochod pozpátku.

Učitelé tedy dostanou podle slibu dva tisíce navíc. Dobrá zpráva, ale být českým učitelem, dotýkal by se mne způsob onoho navýšení. Český kantor se totiž ocitl v roli žolíka v trapném rozpočtovém přebíjení mezi ČSSD a koaličními partnery. Ještě před čtrnácti dny to měla být jen tisícovka. Avšak poté, co lidovci a unionisté vynesli kartu snížení rozpočtového schodku o deset miliard a poukazovali na málo mravný rozdíl mezi přídavky policejními a učitelskými, zašátral premiér Gross v tajné kapse ministra Sobotky a vytasil se s další tisícovkou. Prý z kapsy pro blíže nespecifikované priority.

Vždycky jsem si myslel, že rozpočet se sestavuje průhledně, že všichni členové koalice vědí o všech tajných kapsách. Jsem však laik, budiž, chodí to jinak. Snad bychom se ale mohli od premiéra Grosse dovědět, která jiná priorita tu nalezenou tisícovku odskákala? Až v úterý uvidíme, co schválí vláda. A další otázky, které se derou ven. Proč s tím premiér nepřišel hned, ale až po tlaku koaličních partnerů? Proč tak zatvrzele hájí, přiznejme, že enormní, zvýšení platů policistů? Právě v době, kdy pověst policie utrpěla k. o. odhalením spolupráce jejich kriminalistických špiček s gaunery? Je šest tisícovek dostatečnou pojistkou před opakováním? A nemohlo se oněch šest tisícovek rozdělit mezi policisty a učitele? Nemuselo by se pak škrtat v kapitolách sociálních. Na Grossův kousek s kouzelnou kapsou Sobotkovou může ČSSD ještě doplatit.

PRÁVO 20. září 2004