"Na konci května přinesu do vlády návrh na snížení bezpečnostního stupně na stupeň nula. Pokud se nic nestane, tak konec května je datum, kdy úplně zrušíme i ty hlídky," řekl novinářům Chovanec.

Doplnil, že už minulý týden vláda projednala dokument, na jehož základě se snížil počet vojáků působících ve smíšených hlídkách na Moravě, podle informací Práva šlo celkem o 100 lidí.

Důvodem byla podle ministra skutečnost, že tam už žádné bezpečnostní riziko není, navíc v Brně ani Ostravě nebyl zvýšený počet bezpečnostních hlášení od veřejnosti.

"Praha je jiná, tam se to trojnásobně zvedlo. Občané poukazovali na podezřelé předměty a balíčky. I proto Praha zůstávala v platnosti. Bude tam také od 18. května probíhat mezinárodní konference Interpolu a do konce této akce nebudeme snižovat počet hlídek," upřesnil ministr.

Pokud se ale bezpečnostní situace nezmění, po ukončení této mezinárodní konference nebude podle Chovance důvod pokračovat v držení hlídek.

Vláda o vyhlášení 1. stupně ohrožení terorismem rozhodla 22. března v souvislosti s atentáty v Bruselu. V ulicích mělo být na dva měsíce nasazeno kolem 550 vojáků. [celá zpráva]