Ústavní soud před třemi lety rozhodl, že obce mají právo na svém území regulovat hazard, a ministerstvo tak musí začít rušit povolení, která jsou v rozporu s vyhláškami jednotlivých obcí. Zídek si poté zadal dva posudky, jak má postupovat. A zaplatil za ně 1,46 miliónu korun.

"Ty analýzy neřekly nic jiného než to, že se má respektovat nález Ústavního soudu. A za to bylo vynaloženo skoro 1,5 miliónu," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová. Udělila mu devítiměsíční podmínku se zkušební dobou 18 měsíců a přikázala mu i uhradit způsobenou škodu, a navíc i stotisícový peněžitý trest.

"Tím, že jsem zadal analýzy, postupoval jsem nejen na základě instrukcí ministra, ale také s řádnou a odbornou péčí," bránil se Zídek.

Podle serveru Šantorová už stejný trest vynesla letos v lednu trestním příkazem. Ale protože proti němu Zídek podal odpor, musela nařídit jednání a předvolat svědky.

Kalousek analýzy sám doporučil

Mezi nimi byl v úterý i tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, který Zídkovi prý sám doporučoval, aby si právní analýzy, jak má postupovat, nechal udělat. A to prý kvůli kauze bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, kterou policie obvinila kvůli nákupu letounů Casa. Vytýká jí, že si nenechala udělat znalecké posudky - jinak by prý zjistila, že jsou předražené, napsal server.

"Byla to atmosféra absolutního znejistění. Na všechny jsem apeloval: Orgány činné v trestním řízení se zbláznily, zadávejte si na vše znalecké posudky, nebo vás zavřou," citoval Kalouskovo vyjádření u soudu server Aktuálně.cz.