„Česká vláda odmítá kvóty i pokuty za jejich nenaplnění. S Tureckem lze liberalizovat vízový režim tehdy, pokud řádně splní všechny podmínky,” oznámil v reakci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„EK zítra asi navrhne bezvízový styk s Tureckem. Další výprodej zásad EU. Turecko neplní podmínky pro udělení bezvízového režimu,” uvedl v úterý na Twitteru europoslanec ANO a bývalý eurokomisař Pavel Telička. V podobném duchu se ve Sněmovně vyjádřila i jeho stranická kolegyně Ivana Dobešová.

Bezvízový styk  odmítla za současné situace i TOP 09. Podle místopředsedy Marka Ženíška EU opakovaně nedodržuje pravidla, na nichž se státy dříve shodly.

„Navrhovaný ‚podmíněný‘ souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem, ačkoli Ankara nesplňuje potřebné podmínky jako svobodu slova či spravedlivé soudnictví, je pokračováním tohoto stavu. Nesouhlasíme za současné situace s tímto návrhem,“ uvedl Ženíšek.

„Slibovat Turecku bezvízový styk v době, kdy neplní podmínky pro jeho získání, a zároveň je bezpečnostním rizikem, protože je největší tranzitní zemí pro uprchlíky, je špatné řešení. Turecko se může stát pohodlnou vstupní branou pro radikály do Evropy,” dodal k návrhu šéf ODS Petr Fiala.

Plnění dohody o migrantech je ohroženo

Komise podle BBC hodlá ve středu podpořit podmíněný bezvízový vstup do schengenského prostoru pro turecké občany, aniž by Ankara nyní potřebné podmínky splňovala. Podle BBC jsou obavy, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko přestane plnit dohodu s EU ohledně imigrantů. [celá zpráva]

Turecko nyní neplní kritéria například ohledně svobody slova, spravedlivého soudnictví či lepší ochrany menšin.

Závěrečná zpráva o tom, jak Turecko tato kritéria plní, by měla být v červnu. Teprve na základě této zprávy mohou být víza pro Turecké občany zrušena.