Matematiku si jako volitelný předmět zvolilo přibližně 27 procent maturantů. Těm z Gymnázia Na Zatlance ministryně vyjádřila podporu i obdiv a slíbila jim speciální odměnu za to, že je svou návštěvou rozptýlila. "Ještě s paní ředitelkou hloubáme, jak to bude vypadat," poznamenala.

Až novinářům se pak svěřila, jak se cítila při vlastní maturitě. "Měla jsem strašlivou trému, úplně šílenou. Měla jsem pocit, že když to nezvládnu, tak skončí celý můj život a rodiče mi to doma pěkně spočítají. To jsem samozřejmě studentům a studentkám neřekla, abych je nevyděsila," vyprávěla.

Neoblíbená matematika

Sama z matematiky maturovala a už tehdy nešlo o oblíbený předmět. V posledních letech z matematiky, která by měla být od roku 2021 povinná, pravidelně propadá nejvíce maturantů. Na tom, jak obtížný je maturitní test, se podle Valachové neshodnou ani matematici. "Spíše se přiklánějí k tomu, že stávající úroveň té základní matematiky není příliš složitá," doplnila.

Poprvé by mělo v jarním termínu maturovat více než 70 000 žáků. Po testu z matematiky je na programu ještě slohová práce z angličtiny. Didaktický test i písemná práce z povinné češtiny čeká maturanty v úterý. Ve středu se píše didaktický test z angličtiny a slohové práce z ostatních cizích jazyků. Na čtvrtek jsou naplánovány testy z jazyků s výjimkou angličtiny.

Výsledky testů se žáci od ředitelů škol dozvědí v pondělí 16. května. Před začátkem ústních maturit pak budou mít k dispozici výsledky písemných prací. Ústní zkoušky v rámci státních maturit i profilové zkoušky organizované jednotlivými školami se mohou konat od 16. května do 10. června. Termíny vypisují ředitelé škol.