„Jde o vchod do zahrad z Hradčanského náměstí, k Plečnikovým schodům. Tento vchod se zavíral vždy na zimní období, nyní již nebyl na sezónu otevřen z bezpečnostních důvodů. Přístup do zahrad je ale nadále zajištěn jinudy,” upřesnil Novinkám Ovčáček.

KOMENTÁŘ DNE:
 Na koho padá vina za chování prezidenta – Řešení sporů kolem posledních kroků prezidenta Miloše Zemana hledá Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>
  

Očima Saši Mitrofanova: Radost pana Bradyho a politické trucy

Česká společnost není rozštěpena, neradikalizuje se a rozhodně nepodléhá extremismu. Zachovává si zdravý a především...Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne 24. duben 2016

Lidé se tak nedostanou do míst, nad kterými má kancelář prezident Miloš Zeman. Podle Ovčáčka se opatření týká pouze malé části zahrad. Přístup do zbylých je stále otevřen, návštěvníci do nich ale musí vstoupit ze třetího hradního nádvoří nebo od Starých zámeckých schodů.

Pražský hrad zpřísnil bezpečnostní opatření v uplynulých měsících v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži či v Bruselu i s obecnou hrozbou teroristického útoku.

Bezpečnost se bude zpřísňovat

Časově se shodují i s akcí skupiny Ztohoven, která na protest proti Zemanově politice nahradila prezidentskou standardu červenými trenýrkami. Kvůli tomu musel ve funkci skončit šéf Hradní stráže Radim Studený, bezpečnostního odboru Jan Fulík i ochranky Petr Dongres.

Bezpečnost na Hradě by se měla v následujících měsících ještě zpřísňovat. Hrad by například rád zavedl u vstupu do katedrály svatého Víta bezpečnostní rámy. V nedávné minulosti také na Hradě přibyly kamery a veřejnými prostranstvími prochází více policistů a vojáků.

Ovčáček odmítl, že by uzavření vchodu do zahrad bylo opatřením, při kterém by se Hrad snažil „salámovou metodou" postupně vyloučit veřejnost z více hradních míst.