Dnes je jasné, že úkol, který si dali pro první fázi kampaně ke krajským a senátním volbám, veřejnost splnila. Lidé měli být vyprovokováni k emocionální reakci na sociální demokracii a jejího lídra. Tato hrubá záplata měla vyspravit hrubý pytel schizofrenní ČSSD, nad jejímiž věčnými hádkami a nejasným profilem už leckdo z voličů mávl rukou. Na ty, kteří sice rukou už mávli, ale ještě ji nestačili zvednout k závěrečnému pohybu, kterým by nad soc. dem. udělali kříž, mířila Grossova kampaň.

Po první fázi je lhostejných rozhodně méně, než bylo předtím. Sám premiér přitom nevypadl z role, ani pokud jde o umělecký dojem, ani věcně. Ve veřejných vystoupeních svou upřímnost vysvětloval a obhajoval na slušné herecké úrovni a včera zvládl i složitý technický element, takový odpíchnutý gross. Šlo o spor, zda úspory v rozpočtu mají být dosaženy na úkor zvýšení platů příslušníků bezpečnostních sborů, či zda policisté, hasiči, celníci, členové Vězeňské služby a BIS dostanou od 1. ledna přidáno, jak přislíbil Gross ještě ve funkci ministra vnitra.

Dlouho to vypadalo, že koaliční partneři peníze pro policisty a ostatní nedají. Premiér ale předevčírem v rádiu prohlásil: "Počkejte na to, jaký bude výsledek, a ten bude takový, jaký říkám. Za svými slovy si stojím, dostojím jim." Druhý den ráno netrvalo ani půl hodiny, a výsledek koaliční devítky byl takový, jaký řekl: policisté a další vyjmenovaní potěší manželku či manžela vyšší částkou na výplatní pásce. No nemyslel to upřímně?

Premiéra sice čeká vysvětlování mechanismu krácení sociálních výdajů v rozpočtu sociálním partnerům, ale zkušený politik umí využívat metodu rozděl a panuj. Budou-li se odboráři zastupující ty, kteří dostali přidáno, s těmi, kteří ostrouhali, na sebe mračit, tím lépe pro exekutivu. Navíc učitelům Gross také přislíbil napřesrok vyšší platy.

Za těchto okolností se rozbíhá druhá část volební kampaně ČSSD s novým heslem, které budou hlásat krajští lídři z billboardů: S Grossem proti skepsi. Míra pobavení veřejnosti bude asi menší než u deklarované upřímnosti. Faktem však je, že se soc. demokraté odpíchli do své kampaně dost svižně. Nyní letí nad ledem, a buď dopadnou na obě nohy a dovrší skok, anebo přistanou na obličej. To je to kouzlo voleb.

PRÁVO 17. září 2004