„Část obchodníků skutečně využívá rozdíl v ceně a léky určené na český trh prodává v cizině. A dráž. Tyto medikamenty pak českým pacientům chybějí. Tomu chceme zabránit,“ řekl Právu v úterý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Příslušný návrh už mají na stole poslanci. Ročně se v Česku distribuují léky do lékáren a nemocnic za zhruba 70 miliard. Z toho přípravky v hodnotě až pět miliard korun končí v cizině.

Loni byly nejčastěji reexportovány přípravky Procto-glyvenol, kterým se léčí hemoroidy, dále Alvesco na léčbu astmatu, Betaserc, který lékaři nasazují při pocitu závrati, šelestech v uších, ztrátě či zhoršení sluchu, či Glucophage, používaný při léčbě cukrovky.

Česko je jednou z mála zemí v regionu, která ještě regulaci reexportu nemáJakub Dvořáček

Ministerstvo zdravotnictví nyní může, pokud jde o přípravek, který není dostupný a je nenahraditelný, reexport zakázat.

„Tak se stalo například u léčivých přípravků Antabus na podpůrnou léčbu chronického alkoholismu, Actilyse, používaného na léčbu řady stavů, které jsou způsobeny vznikem krevní sraženiny, a Novomix pro pacienty s cukrovkou,“ informovala Právo Hana Pavlíčková z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Praze.

Dodala, že když ministerstvo reexport vybraných přípravků zakázalo, SÚKL udělal kontrolu. Zjistil, že se v několika případech nařízení porušuje.

Seznam a pokuty

„Zahájili jsme správní řízení s distributory. Dosud však právní moci nabyla pouze jedna pokuta, a to ve výši sto tisíc korun,“ uvedla Pavlíčková s tím, že dokud není správní řízení skončeno, nemůže být konkrétnější.

Aby nedocházelo k reexportu léků, SÚKL spolu s ministerstvem zdravotnictví nově stanoví seznam léků, jejichž nedostatek na českém trhu by mohl ohrozit zdraví či životy pacientů a už předmětem reexportu byly. Ty se vyvážet nebudou smět. Seznam bude zveřejňován ve věstníku a pravidelně aktualizován.

Firmy, které by přesto chtěly lék ze seznamu vyvézt, budou muset patnáct dní předem žádat o souhlas. Distributoři, kteří zákaz poruší, se vystaví sankci až 20 miliónů korun nebo zákazu činnosti na dva roky. Ministr Němeček jim už nyní vzkazuje, že jeho úřad bude „přísný“.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček při emotivním projevu před novináři

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Okamžitá reakce

Novinkou také bude, že ministerstvo může reagovat okamžitě už jen na hrozící výpadek léků a jejich vývoz zakázat. Nyní může zakročit, až když výpadek léků nastane. „Česko je jednou z mála zemí v regionu, která ještě regulaci reexportu nemá,“ řekl Právu Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Podle něj přitom tyto reexporty ročně rostou zhruba o pět procent, a dokonce už tvoří až deset procent sumy vydané na předpisové léky. Němeček si od příslušné novely zákona o lécích slibuje, že reexporty budou omezeny na minimum a například léky na rakovinu, nemoci srdce a cév či neurologické přípravky už nebudou českým pacientům chybět.