Fantova budova je zařazena mezi české kulturní památky a brzy má být jako nová. Restaurátoři v současnosti pomalu zahajují práce na fasádě jedné z věží.

Pohled z vršku jedné z věží Fantovy budovy

Pohled z vršku jedné z věží Fantovy budovy

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

„Věž je zhotovena z hořických pískovců a my právě odebíráme vzorky, abychom je mohli analyzovat. Zároveň jsme zjistili větší poškození, zejména statické. Patrné je to na pilířích, kde odpadají části pískovce vlivem koroze železných trnů. Poškození je na celém patře. Někde se už kámen uvolnil a jinde hrozí odpadnutí, “ popsal stav jedné z věže Fantovy budovy restaurátor Jarmil Plachý.

Restaurátorské práce

Restaurátorské práce

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Během posledních oprav, které se prováděly v 80. letech, byla fasáda poškozena neodborným zásahem.

„Přes spáry a kámen byl roztažen cementový pačok a následně to bylo ještě přetřeno asfaltovým nátěrem. Odstranění těchto vrstev je velmi pracné a náročné. Cementový pačok je neprodyšný, takže poškodil kámen hloubkově,“ řekl Jarmil Plachý.

Asfalt, který byl použit při opravách v 80. letech

Asfalt, který byl použit při opravách v 80. letech

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Detail prasklin na sochařské výzdobě

Detail prasklin na sochařské výzdobě

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Ve špatném stavu je také výzdoba podle návrhu Ladislava Šalouna, sochy Atlanta a Karyatida, reliéfy a další sochařská výzdoba. Během čištění se restaurátorům podařilo objevit pod několika vrstvami původní barvy.

Jakmile památkáři schválí veškerou dokumentaci, restaurátorské práce začnou naplno. Ukončeny by měly být do konce letošního roku.