"Právě proto, že předchozí návrhy na snížení hranice trestní odpovědnosti tyto věci neřešily, je řada poslanců odmítala," dodal Němec. Pachateli, který zabije, zraní či znásilní patnáctileté dítě by ale nadále měl hrozit přísnější trest, než když je obětí člověk dospělý.

"Domnívám se, že nejlepší by bylo rozšířit zvýšené sazby pro tyto pachatele na případy, kdy je oběti méně než osmnáct," dodal ministr.

K definitivnímu rozhodnutí, že při projednávání nového trestního zákoníku bude v parlamentu bojovat za snížení hranice trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let, a u nejvážnějších činů dokonce až na dvanáct, přiměla ministra minulý pátek šokující informace, že vrahem třináctileté Barbory Němečkové z Kmetiněvsi je její vrstevník. [celá zpráva]

Celý návrh si Němec chce nechat schválit vládou, do Sněmovny jej ale předloží jako svoji poslaneckou iniciativu. Šanci na přijetí návrhu hodnotí ministr jako slušnou. "Nikdy nedělám beznadějná populistická gesta," řekl Právu.

Všechny uvedené změny by mohly začít platit společně s novým trestním kodexem, tedy od 1. ledna 2006. "Zatím to pokládám za reálný termín," uvedl Němec. I v případě, že od tohoto data přestane být sex se čtrnáctiletým či čtrnáctiletou trestný, ten, kdo bude kvůli tomu v té době již za mřížemi, bude mít smůlu a zbytek trestu si bude muset odpykat.