K sundávání tibetských vlajek z oken budov v blízkosti hotelu Hilton pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že nešlo o vlajky samotné, ale o potenciální riziko při zakrytí části oken, za nimiž se pohybovaly osoby.

„Na vyhodnocení rizikovosti nemá přitom zásadní vliv to, čím konkrétně je okno zakryto,” uvedla mluvčí, podle níž odstraňovali policisté z oken v okolí hotelu nejen vlajky různých států, ale i další předměty, jako jsou noviny.

Policie vedle toho ve středu řešila i několik slovních potyček a případ, kdy dvojice cizinců s trvalým pobytem v ČR napadla dívku a přes její nesouhlas se ji pokusili zabalit do čínské vlajky. Oba podle mluvčí skončili na služebně.

Vláda: Policie obstála

Incidenty během třídenní návštěvy se ve středu zabývali i ministři. „Byla o tom vedena na vládě debata, shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla,” řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády.

Incidenty, v nichž figurovali příznivci čínského prezidenta vyzbrojení tyčemi praporů, například v úterý v Chotkových sadech nebo v pondělí u Evropské třídy, se bude zabývat i GIBS.

Na práci policie se na zasedání vlády ptal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který se na Twitteru několikrát vyhranil proti spolupráci ČR s Čínou. Ve středu si stěžoval na špatnou průjezdnost Prahou kvůli bezpečnostním opatřením.

Vítače organizovala čínská ambasáda

Podle ČTK odvolávající se na informace médií čínští účastníci, kteří vítali prezidenta, dostali pokyny z čínského velvyslanectví. Pozvaní se tam sešli už v pátek. Dostali prý rady, jak mají proti odpůrcům návštěvy a zastáncům lidských práv s tibetskými vlajkami postupovat. Za účast dostali stravu a trička. Sdělovací prostředky citovaly účastníka schůzky na čínské ambasádě.

Na přílet svého prezidenta čekají Číňané před pražským letištěm

Na přílet svého prezidenta čekali Číňané před pražským letištěm

FOTO: Petr Horník, Právo

Mezi těmi, kteří čínského prezidenta na trase vítali, byla řada studentů. Podle zdroje ČTK je velvyslanectví všechny eviduje, pokud jim přikáže dorazit, poslechnou. Závisí na tom jejich další pobyt v české škole. Zmínky o různých asociacích, které by "vítací akce" organizovaly, považuje odborník za zástěrku, aby skutečného pořadatele nebylo možné dohledat.