K sundávání tibetských vlajek z oken budov v blízkosti hotelu Hilton pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že nešlo o vlajky samotné, ale o potenciální riziko při zakrytí části oken, za nimiž se pohybovaly osoby.

„Na vyhodnocení rizikovosti nemá přitom zásadní vliv to, čím konkrétně je okno zakryto,” uvedla mluvčí, podle níž odstraňovali policisté z oken v okolí hotelu nejen vlajky různých států, ale i další předměty, jako jsou noviny.

Policie vedle toho ve středu řešila i několik slovních potyček a případ, kdy dvojice cizinců s trvalým pobytem v ČR napadla dívku a přes její nesouhlas se ji pokusili zabalit do čínské vlajky. Oba podle mluvčí skončili na služebně.

Vláda: Policie obstála

Incidenty během třídenní návštěvy se ve středu zabývali i ministři. „Byla o tom vedena na vládě debata, shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla,” řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády.

Incidenty, v nichž figurovali příznivci čínského prezidenta vyzbrojení tyčemi praporů, například v úterý v Chotkových sadech nebo v pondělí u Evropské třídy, se bude zabývat i GIBS.