Zpráva o HDP představuje dost zajímavé čtení. Růst byl nejrychlejší v tomto století a tisíciletí, pokud si uvědomíme, že tato období začala až rokem 2001.

Na rozdíl od očekávání roste stále stejným tempem spotřeba, tedy poptávka domácností. Vzhledem k návratu inflace přitom bylo možné předpokládat, že letošní nižší růst reálných mezd bude během roku vzestup poptávky domácností zpomalovat. Nestalo se a domácnosti stále přispívají k ekonomickému růstu.

Důležitější jsou ale vysoké investice, kapitálové výdaje rostly meziročně o téměř třináct procent. V České republice se tak nejen udržuje silná poptávka, ale vytvářejí se i podmínky pro posilování nabídkové strany ekonomiky. Ekonomický růst by tedy měl pokračovat, čemuž nakonec napovídají i červencové údaje o vývozu a průmyslové produkci.

Skvělá zpráva o vývoji české ekonomiky tak v podstatě nemá stinných stránek (kromě toho, že to pořád nestačí na rychlé dostižení EU).

Možná bychom se u spotřeby domácností mohli trošku bát, nakolik se nakupuje na statistikou nepodchycené úvěry, tedy úvěry od splátkových prodejců. Tato obava má však delší horizont než právě vyhodnocené čtvrtletí.

Ani argument, že růst je falešný, neboť firmy se v dubnu předzásobily kvůli zvýšení DPH, příliš neobstojí. V dubnu skutečně nákupy ovlivnily například zahraniční obchod, tento vliv se ale kompenzoval v dalších měsících. A hlavně tahounem růstu byly tentokrát investice, jichž se zvýšení DPH dotklo jen částečně ve stavebnictví.

Negativní není ve své podstatě ani fakt, že údaje o HDP nahrávají dalšímu růstu sazeb centrální banky. Zveřejněná data totiž spíše potvrzují, že zvýšení úroků bylo na místě. ČNB by se stejně musela postupně vracet na úroveň z doby před silným růstem koruny. Údaje o HDP ukazují, že tento návrat ekonomice neuškodí, neboť je dostatečně silná na to, aby si poradila s růstem úroků o čtvrt, případně půl procentního bodu.

I proto lze nyní očekávat, že ČNB své sazby zvedne ještě jednou. Má k tomu vytvořené podmínky, a navíc to trh bude - přes možné politické komentáře požadující opak - očekávat. A jestliže trh zapracuje budoucí zvýšení sazeb do svých predikcí, nemá ČNB důvod rozevírat nůžky mezi tím, co ovlivnit může (krátkodobé sazby), a tím, co ovlivnit nemůže (dlouhodobé sazby).

Analytici tak nad silnými údaji o ekonomice druhého čtvrtletí spíše spekulují, zda ČNB nezvýší sazby letos ještě dvakrát. I když by to ekonomika bez pochyby ustála, nemusí pro to být důvod. Růst HDP nemusí nutně znamenat inflační tlaky a investiční aktivita znamená, že vedle reálného HDP poroste i tvorba kapacit v ekonomice. To znamená, že se opět oddálí riziko uzavírání tzv. produkční mezery (mezi skutečným a potenciálním HDP). A právě ta ovlivňuje rozhodování centrální banky klíčovou měrou.

Autor je ekonom a nezávislý mediální konzultant

PRÁVO 13. září