Zasedání Evropské rady proběhne od 17. do 18. března v Bruselu a hlavním tématem bude podobně jako na předchozích jednáních řešení migrační krize.

KOMENTÁŘ DNE:
Důstojný prezident - O druhém kole prezidentských voleb a šancích kandidátů píše Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Kdo nám to říká: „Tato země je naše“?

Premiér Sobotka schválení mandátu oznámil na Twitteru. „Vláda schválila můj mandát na Evropskou radu. Chceme, aby urychleně začalo fungovat navracení migrantů z Řecka do Turecka,” uvedl předseda vlády.

Součástí dohody by měl být podle vlády také mechanismus pro přesídlování syrských uprchlíků z Turecka. „EU by za každého syrského občana navráceného do Turecka měla jednoho syrského občana přesídlit přímo z Turecka. Navržený mechanismus se tedy netýká migrantů jiných národností,” uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

Vláda i nadále odmítá, aby dohoda s Tureckem představovala jakékoliv nové závazky pro členské státy v oblasti relokací a přesídlování.

Dohodu komplikují požadavky Turecka

Na posledním summitu EU a Turecka, který proběhl počátkem března, bylo dohodnuto uzavření balkánské cesty, přes niž část uprchlíků mířila do Evropy. Makedonie následně pro nelegální migranty uzavřela hranice.

Turecko v souvislosti s přebíráním uprchlíků požaduje, aby EU na oplátku zrušila víza a obnovila přístupové rozhovory o možném členství země v EU, což dohodu komplikuje.