Zasedání Evropské rady proběhne od 17. do 18. března v Bruselu a hlavním tématem bude podobně jako na předchozích jednáních řešení migrační krize.

KOMENTÁŘ DNE:
Proč a komu vadí Macron - Voliči ve Francii se rozhodují jinak, než se líbí bořitelům EU, míní Jiří Pehe.

Premiér Sobotka schválení mandátu oznámil na Twitteru. „Vláda schválila můj mandát na Evropskou radu. Chceme, aby urychleně začalo fungovat navracení migrantů z Řecka do Turecka,” uvedl předseda vlády.

Součástí dohody by měl být podle vlády také mechanismus pro přesídlování syrských uprchlíků z Turecka. „EU by za každého syrského občana navráceného do Turecka měla jednoho syrského občana přesídlit přímo z Turecka. Navržený mechanismus se tedy netýká migrantů jiných národností,” uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

Vláda i nadále odmítá, aby dohoda s Tureckem představovala jakékoliv nové závazky pro členské státy v oblasti relokací a přesídlování.

Dohodu komplikují požadavky Turecka

Na posledním summitu EU a Turecka, který proběhl počátkem března, bylo dohodnuto uzavření balkánské cesty, přes niž část uprchlíků mířila do Evropy. Makedonie následně pro nelegální migranty uzavřela hranice.

Turecko v souvislosti s přebíráním uprchlíků požaduje, aby EU na oplátku zrušila víza a obnovila přístupové rozhovory o možném členství země v EU, což dohodu komplikuje.