"Ve všech 54 případech se odvoláváme především proti skutečnosti, že uvedené rozhodnutí ústředí SPÚ je v naprostém rozporu s platnými právními předpisy České republiky," uvedl v prohlášení Johannes Lobkowicz, kancléř českého velkopřevorství.

Státní pozemkový úřad podle svého vyjádření zrušil zmíněná rozhodnutí proto, že čeká na verdikt soudu, který se bude zabývat jedním z případů týkajících se vydání pozemku v Praze Březiněvsi. Mluvčí úřadu Monika Machtová řekla, že čekáním na výsledek soudu by uplynula lhůta pro případné přezkumné řízení.

SPÚ podal v lednu žalobu proti rozhodnutí své pražské pobočky. Týkala se vydání nezastavěných 0,8 hektaru v Březiněvsi, kde řád požaduje vrácení mnoha pozemků. V minulosti řádu patřila velká část obce, pozemky ale v poslední době patří zčásti městu Praze a není zřejmé, zda na město přešly legálně. To řeší také soudy.

Alibismus úřadu, tvrdí řád

Žalobu na svou pražskou pobočku SPÚ prý podal proto, aby mohly být vyloučeny případné pochybnosti o rozhodnutí. Mohly by se podle vedení SPÚ týkat zejména otázky nástupnictví řádu a posouzení případné majetkové křivdy, která má být zákonem napravena. Pozastavit vydávání majetku podle Machtové úřad nemůže, proto se rozhodl již vydaná rozhodnutí zrušit.

Právní zástupci Řádu maltézských rytířů jsou přesvědčeni o tom, že napadené rozhodnutí SPÚ bylo vydáno pouze z alibistických důvodů, aby se Státní pozemkový úřad jako celek zbavil politické odpovědnosti vůči veřejnosti a přesunul ji na nezávislý soud. "Z jednotlivých kroků ústředí SPÚ je zřejmé, že celá formální konstrukce rušení rozhodnutí krajských pozemkových úřadů byla dopředu účelově připravena," uvedla advokátka Alena Štumfová.