„Místo snahy o odvádění pozornosti by se měl Andrej Babiš zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy pod vedením ANO,“ sdělil Novinkám premiér.

Podrazy a pomsty. Babiš začíná přemýšlet, jestli koalice má ještě smysl

Ministr financí se v pondělí rozčílil, že vláda už poněkolikáté odložila projednávání mýta. Pobouřily ho také výtky směřované k ministru Ťokovi. Za špatnou smlouvu s firmou Kapsch podle Babiše současný ministr nemůže.

„To, že ministerstvo v oblasti mýta už dva roky přešlapuje na místě, není problém koaličních partnerů, ale jím navržených ministrů dopravy. Materiál, který dnes na vládu předložil ministr Ťok, měl řadu nedostatků, musí být dopracován a vláda se k němu vrátí za týden,“ komentoval Sobotka.

Babiše rozhořčilo i to, že poslanci ČSSD chtějí podpořit opoziční návrh Martina Plíška (TOP 09), podle které by členové vlády nesměli být zároveň ovládajícími osobami ve firmách. Babiš by si tak musel vybrat mezi Agrofertem nebo místem v kabinetu. [celá zpráva]

„Pokud jde o řešení střetu zájmů, myslím, že je v zájmu Andreje Babiše, ale i našeho demokratického státu, aby se otázka střetu zájmů jeho i dalších miliardářů, kteří vstupují do politiky, jasně vymezila zákonem,” uvedl premiér.

Bartošek: ANO docházejí argumenty

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechtěl roztržku v koalici komentovat. „Na to nebudu přes média reagovat,“ řekl Bělobrádek. Koaliční špičky se v pondělí odpoledne scházejí na koaliční radě.

Lidovecký místopředseda Jan Bartošek označil Babišova slova za nátlak ve chvíli, kdy ANO docházejí argumenty. „Když docházejí ANO argumenty, začíná nátlak,” reagoval na Twitteru na Babišovo rozhořčení po pondělním jednání vlády.