„Vláda odložila bod ministerstva zdravotnictví ohledně provozování vrtulníků pro leteckou záchrannou službu na příští jednání,“ uvedl na Twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

Materiál se odložil už několikrát, dnes zřejmě kvůli neúčasti ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Při předchozích jednání byla problémem cena tendru, která vadila především ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Vláda také řeší, zda se služba částečně převede na stát, nebo zůstane v rukou soukromých firem. [celá zpráva]

Vláda v pondělí přerušila také debatu o provozování mýtného systému. Podle zdroje blízkého kabinetu se jedná o jakousi „odplatu“ Babišovi, který rýpal do provozování letecké záchranky, jež spadá pod Němečka ze soc. dem. „Vy nám vrtulníky, my vám mýto,“ přiblížil Novinkám zdroj.

Sobotka: K Ťokovu návrhu byla řada připomínek

Premiér Sobotka na dotaz, zda se jedná o odplatu, nereagoval. „K návrhu ministra dopravy byla na jednání řada vážných připomínek a materiál nebyl způsobilý k hlasování. Musí být tedy ještě dopracován a předložen na příští vládu,“ napsal v SMS zprávě.

Smlouva se společností Kapsch, která mýtný systém provozuje, vyprší na konci letošního roku. Resort dopravy už dříve uvedl, že na otevřené výběrové řízení není čas. Ministr Ťok navrhuje zadat zakázku společnosti Kapsch bez výběrového řízení. Tento „krizový” postup by však nemusel povolit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud se tak stane, od roku 2017 zřejmě nebude možné vybírat mýtné.