Neuplynuly ani tři měsíce a oba tandemy se rozpadly. Nejdříve si ukázali záda novopečený europoslanec a nyní lídr Sdružení nezávislých Josef Zieleniec s šéfem Evropských demokratů Janem Kaslem. Nechyběly přitom uražené výčitky. Teď se ukázalo, že se zřejmě nadobro rozešly cesty někdejších nováků, později kandidátů za hnutí Nezávislí a nyní europoslanců Vladimíra Železného a Jany Bobošíkové. Dvě na české poměry výrazné osobnosti a mediální hvězdy by se zřejmě v jedné partaji nesnesly.

Zmíněné rozchody ještě neznamenají, že Kasl, Železný či Zieleniec v podzimních volbách nemohou zabodovat. Spíš jde o ukázku, jak jsou u nás nové strany - pokolikáté už - budovány shora, přímo od hlavy, a spíš než hádkami o podstatu politiky jsou tyto zrody provázeny malichernostmi, v horším případě i osobní záští.

Zvláště u nezávislých a Nezávislých by přitom bylo před krajskými a senátními volbami záhodno zjistit, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Zatím se totiž zdá, že obě uskupení jsou hlavně závislá na svých hvězdách.

PRÁVO 9. září